پرچم کشورهای خارجی

تاریخچه پرچم ژاپن

پرچم ژاپن

تاریخچه پرچم ژاپن

پرچم ژاپن یکی از محبوبترین و شناخته‌ترین پرچم در بین پرچم کشورهاست. دلیل این محبوبیت را در فرهنگ غنی و تاریخی این کشور جستجو کرد. کشور ژاپن یکی از کشورهای پیشرو بوده و جزو هفت قدرت برتر در جهان میباشد. اقتصاد، صنعت، فناوری، خودروسازی از قدرتمندترین صنایع این کشور است. نقش پررنگ ژاپن در جنگ جهانی و بمباران اتمی این کشور توسط آمریکا این کشور را از پیشرفت بازنداشت. میزبانی از المپیک و جام جهانی فوتبال نشانی مهم از پیشرفت این کشور در مدت زمانی کوتاهی بعد از جنگ جهانی است. در مقاله پیشرو به سیر تاریخچه پرچم ژاپن که توسط ایران پرچم گردآوری شده خواهیم پرداخت.

تماس با ما

تماس با ما

ایران پرچم تولیدکننده پرچم با دو دهه سابقه در صنعت چاپ پرچم که محصولات؛ پرچم تشریفات و پرچم ایستاده، رومیزی، پرچم اهتزاز، پرچم ساحلی و پایه پرچم را تولید و بفروش میرساند. 

 

معنی پرچم ژاپن

پرچم ژاپن در جهان به دو نام معرفی و شناخته میشود. یکی پرچم خورشید نشان و دیگری پرچم حلقه خورشید است. در هر دو نام به وضوح به نقش و جایگاه خورشید در فرهنگ ژاپن میتوان رسید. به طور نقش خورشید در ژاپن مورد اهمیت بوده که نام این کشور به سرزمین طلوع خورشید نیز شهرت دارد. دلیل این شهرت قرارگرفتن در شرقی ترین نقطه جهان و آغاز طلوع خورشید از این کشور است. در متون تاریخی و کهن قدمت پرچم را به سال هفتصد پس از میلاد مربوط میدانند. تاریخچه پرچم ژاپن از جالبترین موارد تاریخی است.

تاریخچه پرچم ژاپن

تاریخچه پرچم ژاپن پرچمی به نام هینومارو

معنی رنگ پرچم ژاپن نیز به تاریخ و فرهنگ این کشور بازمیگردد. رنگ سفید نشانه‌ خلوص و اهمیت صداقت در ژاپن و رنگ زرشکی پرچم ژاپن نمادی از پاک دلی و عشق می‌باشد. مردمان ژاپن به هر یک از نمادهای این کشور نگاهی عمیق و فلسفی دارند. در ژاپن مردم نسبت به طراحی پرچم حسی چشمگیر و نماد آن را مایه افتخار کشور می‌دانند. شکل مستعطیلی پرچم و نسبت آن با دایره که در مرکز پرچم قرار دارد هارمونی خاصی و باعث تحسین است.

احترام ویژه به پرچم

ژاپن در مورد احترام به پرچم، از سختگیری خاصی و ویژه‌ای برخوردار است. پرچم اگر دچار پارگی، خرابی یا نقص شود باید در محلی بدور از چشم عموم سوزانده شود. دلیل این سختگیری را میتوان در ایجاد یک حس مثبت نسبت به پرچم مربوط دانست. پرچم تشریفات یا پرچم ایستاده ژاپن در زمان میزبانی از کشوری با مقدم از سایر پرچم باشد و در سمت چپ پرچمها قرار گیرد. اما در مورد پرچم اهتزاز و نحوه چیدمان آن بر اساس حروف الفبا نام کشورها بوده که توسط سازمان ملل تعیین گردیده است. ساعت اهتزاز پرچم از زمان طلوع آفتاب و در زمان غروب آفتاب از حالت افراشته خارج میگردد. 

پرچم خورشید تابان در کنار شینزو آبه نخست وزیر کشته شده

پرچم خورشید تابان در کنار شینزو آبه نخست وزیر کشته شده

معرفی محصول: پرچم تشریفات و پرچم ایستاده

پرچم منتخب همه مردم

همانطور که در بالا اشاره شد پرچم ژاپن دارای قدمتی بیش از هزار سال است. اما بعد از جنگ جهانی و شکست این کشور از متفقین قانونی برای تغییر پرچم سابق تصویب شد. دلیل آنهم از بین بردن نمادهای مبارزاتی برای مردم ژاپن بود. پرچم ژاپن پس از جنگ جهانی و با فاصله زمانی بسیار به تائید مجلس این کشور رسید. در سال 1999 میلادی و بعد از امضای قانونی درباره پرچم ملی و سرود ملی توسط دولت ژاپن به رسمیت شناخته شد. بعد از تصویب این پرچم بسیاری از محافظه کاران ژاپن آن را ستایش و یاد آور گذشته پر قدرت ژاپن می‌دانستند. اما در عین حال صلح طلبان کشور ژاپن که نماد پرچم ژاپن را جنگ طلبانه و یادآور نقش ژاپن در جنگ جهانی دوم می‌دانستند و آن را رد می‌کردند.

 

ابعاد و اندازه پرچم

ابعاد و اندازه پرچم مانند فرهنگ ژاپن بسیار با دقت و وسواس خاصی انتخاب شده است. طول و عرض پرچم ژاپن در نسبت 3 به 2 طراحی و تولید گردید. محل قرارگیری دایره قرمز در مرکز پرچم و عرض آن 5/3 میباشد. رنگ پرچم برخلاف باور عمومی، قرمز نبوده بلکه رنگ آن زرشکی میباشد. بزرگترین پرچم ژاپن در آرامگاه ایزومو تولید و نصب شده است. 

نمای از بزرگترین پرچم ژاپن

نمای از بزرگترین پرچم ژاپن

معبد ایزومو محل قرارگیری بزرگترین پرچم ژاپن

معبد ایزومو محل قرارگیری بزرگترین پرچم ژاپن

پرچم خورشید تابان

قبل از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم و پایان جنگ پرچم ژاپن پرچمی به نام طلوع خورشید داشت. معنی و مفهوم این پرچم حمایت از امپراتوری با استفاده از قدرت نظامی‌گری بود. این پرچم بدلیل استفاده توسط هواپیماهای ژاپنی از کامی کازه (حملات انتحاری) به شدت مورد انتفاد همسایه‌های ژاپن قرار داشت. بعد از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم و با انعقاد معاهده سانفرانسیسکو بین متفقین و ژاپن، این کشور ملزم به تغییر پرچم خود شد. امروزه کشور کره استفاده از این پرچم را در ژاپن تحریک آمیز می‌خواند. کشور ژاپن در مراسم‌های نظامی از این پرچم استفاده کرده و بعضی از محصولات تجاری ژاپن از این پرچم استفاده میکنند.

میله خاص برای پرچم

جالب است بدانید ژاپن برای نصب پرچم خود آئین جالب توجهی دارد. پرچم ژاپن باید بر روی میله تماماً تولید شده از چوب بامبوی سخت نصب گردد. این حالت در تمامی مراسم‌ رسمی نیز انجام می‌گیرد. در بالای میله پرچم ژاپن باید یک قبه توپی شکل طلایی رنگ نصب گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *