پرچم کشورهای خارجی

قدیمی ترین پرچم جهان | پرچم کشورها | تاریخچه پرچم

پرچم کشورها | نماد یک ملت

پرچم کشورها یک نماد هویتی از یک جامعه در طول و مقیاس جغرافیایی یک سرزمین می باشد.پرچم نشانه ای برای عزت یک کشور و سمبلی برای به حرکت درآوردن و ایجاد شور و شوق در یک ساختار اجتماعی  می باشد.از درباز پرچم به عنوان نماد های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است گاهی نمادی از یک سرزمین در یک جنگ بوده و یا نشانی برای رساندن پیام و گاهی نشانی برای دوستی طرف ها.کاربرد پرچم ها را می توان به وضوح از نماد هایی که بر روی آن استفاده می شود تشخیص داد.اولین پرچم تولید شده به دست انسان دارای تاریخ مشخصی نیست ولی در حفاری ها و باستان شناسی های مصر باستان نمونه هایی از استفاده پرچم مشاهده شده است. اما این مسئله به این معنا نیست که پرچم ها در زمان باستان به همین شکل امروزی بوده است.بلکه می تواند از نقشی بر روی یک سنگ و یا پوست یک حیوان بوده است که به عنوان پرچم مورد استفاده قرار می گرفته است.

نخستین پرچم کشورها

از آن جا که نمی توان تاریخ مشخصی برای تولید پرچم توسط کشورها تعیین کرد لذا تاریخی دقیق برای تولید اولین پرچم قابل ارائه نیست.اما تا آنجایی که طول تاریخ و نگاره های مشخص و قابل استناد هستند.معمولاٌ منابع ذکر شده برای تولید پرچم در یک سرزمین داستان ها و یا روایت های نویسندگان و یا شاعران بوده است. اما موضوعی که مشخص است پرچم بیشتر سرزمین ها با توجه به تغییرات در حکومت ها و یا کم و یا زیاد شدن سرزمین های یک کشور تغییر کرده است.به طور مثال شاید پرچمی که در دوران کوروش با آن ابعاد سرزمین ایران با زمانی که ایران به دست مسلمانان فتخ شد به طور کلی متفاوت و متغییر بوده است.

قدیمی ترین پرچم

در اینجا به یک روزنامه بین المللی با نام oldest که تحقیقات گسترده را در این زمینه انجام داده است استناد می شود.قدیمی ترین پرچمی که برای یک کشور فارغ از تحولاتی که برای آن انجام شده است در ادامه آورده می شود:

پرچم کشور دانمارک

اولین استفاده از پرچم: 1219میلادی یا قبل تر

سال به رسمیت رسیدن: 1625 میلادی

نام رسمی پرچم: دنبروک

رنگ های اصلی پرچم:قرمز و صلیب سفید

قدیمی ترین پرچم که در کتاب گینس ثبت شده است پرچم دانمارک می باشد و با توجه به اینکه بیشتر کشور ها قدیمی ترین پرچم را برای خود می دانند اما این پرچم کشور دانمارک است که نسبت به سایر پرچم کشورها از قدیمی ترین زمان تولید برخوردار است.استفاده و تولید پرچم دانمارک به زمان جنگ کشور دانمارک با کشور استونی برمی گردد.

 

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور اتریش

اولین استفاده از پرچم: اواخر قرن دوازدهم میلادی اما به صورت رسمی در سال 1230 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1918میلادی

نام رسمی پرچم: این پرچم بدون نام رسمی می باشد.

رنگ های اصلی پرچم:قرمز همراه با نوار سفید

 

پرچم اتریش یکی از قدیمی ترین پرچم های جهان و در رتبه دوم این لیست قرار دارد.پرچم اتریش در سال 1105 میلادی و نشانی از سلسله بانبرگ بوده و مورد استفاده قرار می گرفته است.اولین بار پرچم اتریش در سال 1230 در آسمان به اهتزاز درآمد.تولید پرچم اتریش توسط یکی از حاکمان این کشور پس از پیروزی در برابر آکر طراحی و ساخته شده بود.درستی این روایت قابل استناده نبوده است اما مسئله ای که مشخص است حاکمان اتریش از قرن سیزدهم میلادی از پرچم سفید و قرمز استفاده می کردند.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور لتونی

اولین استفاده از پرچم: 1279 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1918 و 1990 میلادی

نام رسمی پرچم: این پرچم بدون نام رسمی می باشد.

رنگ های اصلی پرچم:قرمز همراه با نوار سفید

 

پرچم لتونی نیز مانند کشورها همسایه خود دارای زمینه سفید و قرمز می باشد.تاریخ دقیق استفاه از پرچم کشور لتونی مشخص نمی باشد.اما با توجه به مستندات پرچم این کشور در قرن سیزدهم وجود داشته است. پرچم لتونی در جنگی که بین اقوام لتونی باستان در سیس رخ داد تولید و مورد استفاده قرار گرفت.پرچم کشور لتونی تا سال 1918 به همین شکل امروزی بوده است اما زمانی که این کشور به اشغال شوروی در آمده پرچم این کشور تغییر کرد اما هنگامی که دوباره استقلال خود را اعلام کرد پرچم لتونی به همان پرچم ابتدایی تغییر کرد.

قدیمی ترین پرچم جهان

 

پرچم کشور آلبانی

اولین استفاده از پرچم: 1443 میلادی و یا قبل تر

سال به رسمیت رسیدن: 1912 میلادی

نام رسمی پرچم: فلاموری کمبتار نام رسمی پرچم آلبانی می باشد.

رنگ های اصلی پرچم:زمینه پرچم رنگ قرمز همراه با نماد عقاب دو سر سیاه

 

پرچم کشور آلبانی معمولاً توسط خاندان سلطنی در قرون وسطی با زمینه قرمز و عقاب دو سر مشکی استفاده می شده است.خاندان سلطنتی عقاب دو سر را از امپراتوری بیزانیس الهام گرفته است.در زمان جنگ های ملی گرایان آلبانی برای استقلال این کشور از این پرچم استفاده می شده است.پرچم سرخ همراه با عقاب دو سر در سال 1912 میلادی به رسمیت شناخته شد.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور سوئیس

اولین استفاده از پرچم: 1470 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1889 میلادی

نام رسمی پرچم: این پرچم بدون نام رسمی می باشد.

رنگ های اصلی پرچم:قرمز همراه با نوار صلیب سفید

 

این پرچم در 2 کشور مورد استفاده می گیرد یکی در کشور سوئیس و دیگر در واتیکان.این پرچم به صورت مربعی شکل می باشد و تنها پرچم در جهان است که به صورت مربعی می باشد.این پرچم در کشتی ها و یا بخش های غیر دولتی به صورت مستطیل مورد استفاده قرار می گیرد.مورخان قدمت این پرچم را به سال و دهه 1470 مربوط می دانند.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور سوئد

اولین استفاده از پرچم: 1562 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1906 میلادی

نام رسمی پرچم: این پرچم بدون نام رسمی می باشد.

رنگ های اصلی پرچم:زمینه آبی رنگ همراه با صلیب زرد

تاریخ دقیقی برای تولید پرچم سوئد مشخص نیست و داستان های مختلف و روایت های متفاوتی از زمان تولید پرچم کشور سوئد وجود دارد.مورخان بر این عقیده هستند که دربار سلطنتی سوئد در سال 1442 میلادی از این پرچم استفاده می کرده است.این پرچم در ابتدا آبی و سفید بوده و در سال 1562 صلیب زرد به آن اضافه شده است.مشاهده پرچم کشور سوئد کلیک نمائید.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور هلند

اولین استفاده از پرچم: 1572 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1927 میلادی

نام رسمی پرچم: پرچم پادشاهی هلند

رنگ های اصلی پرچم:قرمز، سفید، آبی

پرچم هلند گونه ای تغییر یافته از پرچم شاهزاده ویلیام در قرن شانزدهم است.سه رنگ اصلی این پرچم در ابتدا رنگ های نارنجی، سفید، آبی بوده است . رنگ پرچم در سال 1630 میلادی جای خود را به رنگ قرمز داد.برخی از مورخان این تغییر رنگ را بر اثر مرور زمان می دانستند.این پرچم قدیمی ترین پرچم سه رنگ جهان به شمار می رود و همین ادعا حکایت از آن دارد که پرچم های قدیمی تر تنها از 2 رنگ تشکیل شده بودند.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور ژاپن

اولین استفاده از پرچم: قرن شانزدهم

سال به رسمیت رسیدن: 1870 میلادی

نام رسمی پرچم: نیشوکی هینومارو

رنگ های اصلی پرچم:سفید با خورشید قرمز

 

پرچم این کشور مانند بیشتر مطالب در مورد این کشور بر اساس افسانه ها ویا روایت های قدیمی است.مردم ژاپن اعتقاده دارند که این کشور 660 سال پیش از میلاد مسیح پایه گذاری و تاسیس شده است و اولین امپراتور این کشور را پسر خدای خورشید می دانندبه همین خاطر که خورشید نقشی اساسی در فرهنگ ژاپن و البته پرچم آن دارد.اولین باری که پرچم ژاپن مورد استفاده قرار گرفت به سال 701 میلادی برمی گردد البته در درستی این تاریخ شک وجود دارد.پرچم ژاپن از قرن 16 میلادی مورد استفاده قرار گرفت و در داخل ژاپن پرچم این کشور را قدیمی ترین پرچم جهان می دانند اما در مجامع بین المللی کمتر کسی به این نظریه اعتقاد دارد.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور روسیه

اولین استفاده از پرچم: 1696 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1993 میلادی

نام رسمی پرچم: تریکولور

رنگ های اصلی پرچم:سفید، آبی، قرمز

 

گونه مدرن پرچم روسیه نخستین بار در سال 1696 توسط سزار روسیه به رسمیت شناخته شد. اما این پرچم به خاطر تاریخ پرتلاطم این کشور همواره به اهتزاز در نیامده است.پرچم سه رنگ روسیه در دوره های تاریخی مختلف به کار گرفته شده است و سرانجام در سال 1993میلادی دوباره بازیابی شد.پرچم روسیه بسیار شبیه به پرچم هلند است و دو داستان مختلف برای این نوع طراحی پرچم وجود دارد.یکی از تزار های روسیه با الهام گرفتن از پرچم نیروی دریایی هلند پرچم کشور روسیه را طراحی و تولید نموده است.

قدیمی ترین پرچم جهان

پرچم کشور اسپانیا

اولین استفاده از پرچم: 1785 میلادی

سال به رسمیت رسیدن: 1981 میلادی

نام رسمی پرچم: روخیگوالدا

رنگ های اصلی پرچم: قرمز با نوار زرد رنگ و نشان پادشاهی اسپانیا

 

پرچم کشور اسپانیا متعلق به نیروی دریایی این کشور بوده که در سال 1785 میلادی مورد استفاده قرار می گرفت.پادشاه سوم اسپانیا از بین 12 پرچم مختلف که آنتونیو والدس طراحی کرده بود این طرح را انتخاب کرد.پرچم اسپانیا در دهه های بعد از آن در قلعه های ساحلی، سربازخانه ها و دیگر املاک نیروی دریایی استفاده می شد.ملکه ایزابلای دوم در سال 1834 این پرچم را به طور رسمی برای کشور اسپانیا انتخاب کرد.برای مشاهده تمامی محصولات پرچم کشور ها کلیک نمائید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *