گوناگون

تاریخچه پرچم ایران چیست؟

تاریخچه پرچم ایران

تاریخچه پرچم ایران چیست؟

تاریخچه پرچم ایران یکی از جذابترین سندهای تاریخی کشور عزیزمان میباشد. در طول تاریخ و با روی کار آمدن هر حکومت در این کشور، پرچمی جدید و متفاوت نسبت به پرچم قبلی پدید آمد. شاید تصور ذهنی این باشد که پرچم شیر و خورشید قدیمیترین پرچم سرزمین ماست. اما باید به شما بگویم که این مساله کاملاً اشتباه بوده و پرچم ایران یک تاریخ پرفرازو نشیبی داشته است. تاریخچه جذاب پرچم کشورمان را در این مقاله مرور خواهیم کرد. مقاله تاریخچه پرچم ایران چیست؟ توسط تیم ایران پرچم تهیه شده و یکی از رسالت‌های این مجموعه تولیدی آگاهی بخشی در زمینه پرچم میباشد.

تماس با ما

ایران پرچم یک شرکت تولیدکننده پرچم با سابقه 2دهه بوده و محصولات متنوعی را تولید و عرضه مینماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ما تماس حاصل نماید.

مهمترین محصولات تولیدی ایران پرچم؛ پرچم تشریفات لمینتی و مخروطی، پرچم رومیزی، پرچم ساحلی، پرچم بادبانی و پایه پرچم تشریفات و پایه پرچم رومیزی میباشد. برای مشاهده هر کدام از محصولات بر روی لینک مربوط کلیک کرده تا به صفحه محصول مورد نظر هدایت شوید.

چگونه پرچم ایران شکل گرفت؟

پرچم هخامنشیان بعد از انقراض سلسله و روی کارآمدن ساسانیان تغییر کرد. اولین نشانه شکل گیری پرچم ایران به دوره کاوه آهنگر و مقابله او با ضحاک بر میگردد. کاوه آهنگر برای مبارزه با ظلم و استبداد ضحاک نیازمند یک نماد بود و از پیش بند آهنگری خود پرچمی را مبارزه ساخت. پرچم ایران در حال حاضر از سه نوار افقی سبز، سفید و قرمز و نشان جمهوری اسلامی ایران به رنگ قرمز در وسط نوار سفید قرار گرفته است. تاریخ دقیق اولین پرچم ایران مشخص نبوده و در طول زمان تغییرات بسیاری به خود دیده است.

پرچم ایران در دوره هخامنشیان چگونه بود؟

گاو بالدار یک نماد پرکاربرد در زمان مادها و قبل از شکل گیری سلسله هخامنشیان مورد استفاده بود. طبق متون تاریخی نام دیگر پرچم درفشا بوده که در آن زمان کاربرد داشته است. کهن‌ترین پرچم در سرزمین پارس بنام پرچم درفشا میباشد. سلسله هخامنشیان بعد از شکل گیری نقش یک عقاب و یک باز شکاری را روی پرچم حک کردند. مورخان و دیرینه شناسان نام این پرنده را شهباز دانسته و مهمترین پرنده شکاری در فرهنگ کهن ایرانیان بوده است. اشعار شاعرانی چون خاقانی، اقبال و نیز خودرویی قدرتمند به نام شهباز همگی نشان اهمیت این پرنده بوده است.

پرچم ایران در دوره هخامنشیان

مهمترین دلیل در انتخاب پرنده شهباز را میتوان به افسانه‌ای دور در متون تاریخی مربوط دانست. پرنده شهباز در زمان عبور مادها از سرزمینهای مختلف آنها را به سرزمین پارس هدایت و راهنمایی کرده است. آریایی‌ها بر این باور بودن که دنبال کردن این پرنده آنها را به پارس کشانده است. قدرت و نقش پرنده در وسط پرچم با پر و بالهای باز و با صلابت زیر نور خورشید از نکات مهم زیبایی پرچم ایران در آن دوره است.

دوره اشکانیان

دوره اشکانیان بسیار متفاوت‌تر از دروه هخامنشیان و دارای یک پرچم واحد نبود. هر قوم و قبیله در دسته هزارتایی دارای پرچم و نشان متفاوتی از سایرین بوده است. بعد از مدت زمانی طولانی پرچم ایران در دوره اشکانیان با نشان خورشید در وسط پرچم به شکل واحد رسید. خورشید در سرزمین ایران از دیرباز نمادی از قدرت ابدی بوده است. طبق نظریه مورخان در زمان جنگ اشکانیان از یک پرچم با نقش اژدها بر روی پارچه‌ای از جنس ابریشم استفاده میکردند.

پرچم ایران دوره اشکانیان

پرچم ایران دوره ساسانیان

مورخان پرچم دوره ساسانیان را درفش کاویانی یا چلیپا یا همان صلیب می‌دانستند. درفش کاویانی از افسانه‌ مربوط به جنگ کاوه آهنگر و ضحاک گرفته شده است. زمانی که کاوه آهنگر از ظلم ضحاک به تنگ آمده و سپس پیش بند آهنگری خود را بر سر چوب زد و مردم را به قیام دعوت کرد. بعد از به زیر کشیدن ضحاک توسط کاوه آهنگر، فریدون توسط او به تخت پادشاهی سرزمین ایران نشست. فریدون پیشبند کاوه را به عنوان پرچم و بیرق خود انتخاب و نام آنرا درفش کاویانی نهاد. مهمترین پرچم در طول تاریخ همین پرچم بود که در زمان هر پادشاهی یک جواهر به پرچم اضافه و دوخته میشد.

درفش کاویانی

تعداد جواهر روی پرچم به حدی رسید بود که در زمان حمله مسلمانان وقتی چشم آنها به پرچم و جواهر آن افتاد بسیار شگفت زده شدند. چلیپا در دوره ساسانیان یکی از نمادهای مهم و پر کاربرد بود. مردم ایران چلیپا را نشانی از خوش یمنی و سعادت و تولدی دوباره می‌دانستند. چلپا به دلیل نقش و اهمیت در فرهنگ ایرانی همواره مورد استفاده قرار میگرفت. ساسانیان بزرگترین و قدرتمندترین سلسله قبل از اسلام که بربخشی بزرگی از غرب آسیا حکومت و تاثیر بسزایی در فرهنگ و تمدن ایرانیان داشتند.

نبرد ساسانیان و رومیان

حمله مسلمانان به ایران

پرچم مورد استفاده در سلسله‌های قبلی بعد از حمله مسلمانان به ایران از بین رفت. رنگ پرچم ایران در دوران سلطه امویان به رنگ سبز تغییر پیدا کرد. دو سردار رشید ایرانی که در جنگ با اعراب بودند از دو پرچم متفاوت استفاده می‌کردند.

حمله مسلمانان به ایران

ابومسلم خراسانی سردار ایرانی و موسس حکومت بنی عباس با پرچمی به رنگ سیاه بود. پرچم در مواقعی به رنگ سفید و همراه با یک آیه قرآن مورد استفاده قرار میگرفت. دومین سردار مبارز بابک خرمدین با پرچمی قرمز رنگ بود که با اعراب در نبرد بود. پیروان این دو سردار بدلیل رنگ پرچم آنها سایه جامگان و سرخ جامگان شناخته و به شهرت رسیدند.

پرچم بابک خرمدین

پرچم ایران در زمان ترکان

ترکان با شکست اعراب بر مسند قدرت در ایران تکیه زدند. غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان سه سلسله ترک که بر ایران حکومت کردند بودند. غزنویان از پرچم ایران با طرح قرمز و بصورت شطرنجی همراه با یک شیر استفاده میکردند. پرچم سلجوقیان به رنگ مشکی و همراه با یک پرنده شبیه عقاب همراه با تیروکمان بود. پرچم خوارزمشاهیان به رنگ مشکی همراه با یک دایره زرد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پرچم سلجوقیان

دوره صفویه

تیموریان با تسلط بر ترکان و حذف آنها از قدرت پرچم مشکی با یک دایره قرمز را برای خود انتخاب کردند. تیموریان توسط حکومت صفویان منقرض و خود بر تخت پادشاه ایران تکیه زدند. در زمان پادشاهی شاه اسماعیل پرچم ایران از یک دایره بزرگ با رنگ زرد برروی پس زمینه‌ای سبز قرار گرفت. بعد از او شاه تهماسب پرچم ایران را به نقشی از شیر و گوزن تغییر دارد. در نهایت این شاه اسماعیل دوم بود که پرچم شیر و خورشید را برای پرچم ایران انتخاب کرد. سابقه استفاده از پرچم شیر و خورشید به دوره تیموریان باز میگردد. تاریخچه پرچم ایران در دوره صفویه به دلیل کشمکش و تغییرات سیاسی کشور بسیار طولانی است.

پرچم صفویه

بعد از صفویان نوبت به دوره افشاریان و زندیه رسید. نادرشاه افشار پرچم شیر و خورشید را برای خود انتخاب نکرد. بلکه شیر و خورشید را برای مهر پادشاهی خود مورد استفاده کرد. پرچم ایران با سه رنگ قرمز و آبی و سفید و با تناسب برابر طراحی و مورد استفاده قرار گرفت. زندیه پرچم شیر و خورشید را برای حکومت خود انتخاب کرد. پرچم ایران به رنگ سفید و بروی روی آن نماد شیر و خورشید قرار گرفت.

پرچم ایران در دوره قاجار و پهلوی

دوره زندیه شروع استفاده از نماد شیر و خورشید برای پرچم ایران بوده است. قاجار و در زمان پادشاهی فتحعلی شاه نشان شیر و خورشید برای پرچم ایران به ثبت رسید. اکثر کشورهای اروپایی و غربی ایران را با نام سرزمین شیر و خورشید می‌شناسند. سه رنگ زمینه پرچم ایران توسط امیرکبیر انتخاب و به پرچم اضافه شد.

پرچم صفویه

در زمان ناصرالدین شاه درگیری روحانیون مشروطه با روشنفکران در مورد رنگ زمینه پرچم به اوج خود رسید. با روی کارآمدن سلسله پهلوی این اختلاف تمام و پرچم به همان حالت قاجار باقی ماند. تنها تغییر در پرچم ایران اضافه شدن یک تاج بر سر خورشید روی پرچم بود.

پرچم ایران دوره پهلوی

پیروزی انقلاب

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمزمه‌های تغییر پرچم رسمی کشور به سرعت به گوش رسید. روند تغییر پرچم رسمی کشور در حدود دو سال طول کشید و تا سال 1359 از همان پرچم شیر و خورشید استفاده شد. اولین پرچم توسط بنی صدر و بدون طرح شیر و خورشید طراحی و انتخاب گردید. اما با دستور امام خمینی این پرچم حذف و طی یک مسابقه و فراخوان طراحی پرچم، طرح آقای حمید ندیمی بعنوان برنده انتخاب شد. تاریخچه پرچم ایران در دوران انقلاب یکی دیگر از نقاط مهم در تاریخ کشور با چندین بار تغییر در کمتر از 2 سال بوده است.

پرچم ایران در دوره جمهوری اسلامی

معنی رنگ پرچم ایران

معنی پرچم ایران بطور کلی الهام از دین اسلام است. پرچم ایران از کلمه لا اله الا الله بصورت یک الله واحد طراحی و در وسط پرچم روی زمینه سفید پرچم قرار دارد. 11عدد الله اکبر بر روی نوار قرمز و 11 الله اکبر بر روی نوار سبز که بیانگر 22بهمن بوده می‌باشد. معنی رنگ پرچم ایران به ترتیب از رنگ سبز نشانه طراوت، سبزی و یکی از رنگهای مورد توجه در بین شیعیان است. رنگ سفید نشانی از صلح و دوستی و برگرفته از اصول اولیه آئین زرتشت میباشد. رنگ قرمز پایین پرچم نمادی از خون شهدا و مدافعان سرزمین ایران میباشد.  اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرچم ایران هستید کلیک کنید. برای آشنایی بیشتر با ایران پرچم، بروی پیچ توییتر ایران پرچم و یا آپارات ایران پرچم کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *