دانستی پرچم

چاپ پرچم | از پارچه تا پرچم

چاپ پرچم | از پارچه تا پرچم

چاپ پرچم؛ از پارچه تا پرچم

چاپ پرچم از پارچه تا پرچم و رسیدن آن به یک نماد همبستگی یا تبلیغاتی راهی متفاوت را در پیش دارد.پرچم جدا از جنس و نوع و کیفیتش مشتریک ترین نماد ملی برای یک سرزمین می باشد.نمادی که همواره در طول تاریخ برای ملتی ارزشمند ترین بوده است.پرچم  از دیر باز تا امروز تا یک نماد معنوی برای هر قوم و ملتی می باشد.پرچم امروزه یک نماد همبستگی میان مردم است که فارغ از مسافت نسبت به یکدیگر به هم پیوند می خورند.

زمانی که یک ملت برای یک رویداد ملی، سیاسی، ورزشی و… غیره گرد هم می آیند این پرچم است که زنجیر اتصال دهنده بین مردم میشود.محل نصب یک پرچم همواره در فراز و بالاترین نقطه می باشد.اما در کشور ما کمترین استفاده از پرچم های می شود و وقتی سراغ پرچم ها را بگیرید به کشو میز کارمندان می رسید.استفاده از مهم ترین نماد یک کشور به همین جا ختم نمی شود. در ایران کمترین نگاه ارزشی به پرچم می شود.اما امروزه می توان مشاهده کرد که پرچم یکی از گسترده ترین نماد ها می باشد.

هویت مشترک یک سرزمین

به عقیده کارشناسان پرچم به عنوان سمبل یا نمادی برای فرستادن پیام به مخاطبان می باشد.با تغییر روند حاکمیت در یک کشور می توان مشاهده کرد اولین نمادی که تغییر خواهد کرد پرچم است.پرچم همواره و قبل از معنایی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی یک نماد هویتی و یا ایدئولوژیک می باشد.پرچم هویت مشترک و مستقل در یک سرزمین می باشد.با توجه به تغییرات در گرایش ها، پرچم ابعاد جدیدتری پیدا کرده است.

 

آغاز یک هویت

کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند که پرچم نهاد یک سیاست و هویت شناخته می شود. پرچم برای رقابت با دیگر نماد ها به کار گرفته می شود.پرچم ایران در طول تاریخ این سرزمین تغییرات زیادی به خود دیده است.تغییر در رنگ یا طرح کلی پرچم و یا استفاده از نماد های متنوع از جمله این تغییرات است.

پرچم در دوران هخامنشیان که اولین پرچم ایران بوده است با توجه به اکتشافات عقابی با بال های گشوده با قرص خورشیدی در پشت سر عقاب شهباز بوده است.در دوران اشکانیان ارتشیان دارای پرچم ابریشمی منقوش به خوردشید بوده است.در کتیبه های سنگی که از دوران ساسانی کشف شده چهار پرچم مشخص است.

نماد رنگ های پرچم

پرچم ایران به دست حمید ندیمی گرافیست و معمار دانشگاه تهران در یک کمیسیون مشترک 19 نفره طراحی شده و دارای نماد های اصلی ارزشی می باشد.اگر به موضوع پرچم ایران علاقه مند هستید از اینجا می توانید تاریخچه پرچم ایران را مطالعه کنید.رنگ های پرچم ایران هر کدام نشانه ای از تاریخ و فرهنگ و رشادت های مردمان این سرزمین است.

رنگ سبز استفاده شده در پرچم ایران یک نماد از آبادانی و توسعه در کشور می باشد.رنگ سفید نمادی از صلح طلبی مردمان این سرزمین در طول تاریخ می باشد.رنگ قرمز نشانه خون شهیدان وطن و نمادی از پایداری و ایستادگی این ملت در برابر دشمنان می باشد.

کلمه الله اکبر 11 بار در قسمت بالای پرچم و 11 باز در قسمت پائین پرچم حک شده است.مجموع این تعداد الله اکبر یادآور یوم الله 22 بهمن می باشد.واژه الله هم به عنوان نمادی اصلی پرچم در وسط پرچم استفاده شده است.

از پارچه تا پرچم

امروزه می توان گفت که کارخانجات تولید پرچم در کشور رو به افزایش هستند.هر کدام از این مجموعه های در تلاش هستند تا نیاز داخلی را به پرچم برطرف نمایند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که اولین محصولی که بعد از انقلاب اسلامی نشان استاندارد را دریافت کرد پرچم بوده است.شورای انقلاب با ابلاغ ویژگی های پرچم و مشخصات آن به سازمان ملی استاندارد، تولید پرچم باید با این شرایط صورت گیرد.

تولید پرچم باید با استفاده از پرچم نخ پنبه خالص و سفید و یا مخلوط پنبه و پلی استر باشد.می توان در زمان تولید پرچم از پارچه ابریشم و پشم نیز استفاده کرد.پرچم ایران فقط باید بر روی این نوع پارچه ها تولید شوند.

قوانین استفاده و احترام به پرچم

مساله احترام به پرچم ایران در سال 1316 شکلی جدی تر به خود گرفته است.در سال قانونی تصویب شده که تمام مردم ملزم به ادای احترام به پرچم رسمی کشور بودند.این قانون تصریح می کرد که اگر فردی به نزدیکی پرچم می رسد باید صاف بایستد یا به برداشتن کلاه ادای احترام به پرچم کند.افراد نظامی در زمان عبور از جلو پرچم باید سلام نظامی به پرچم می دادند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *