دانستی پرچم

چاپ پرچم؛ تقابل صنعت و سنت

چاپ پرچم؛ تقابل صنعت و سنت

اختراع دستگاه چاپ

چاپ یکی از قدیمی ترین ابتکارات بشر در طول تاریخ می باشد. چاپ اولین بار توسط چینی های کشف شد و تاریخ آن به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.این ابداع به معنی امروزی چاپ نبوده بلکه به معنی کلی چاپ بوده که یک طرح و یا نوشته ای بر روی یک جسم چاپ میشده است.در سال 1452 یک فرد آلمانی به نام گوتنبرگ اولین ماشین آلات چاپ را طراحی و تولید کرد.دستگاه چاپ او به این شکل بود که هر حرفی را به صورت جداگانه بر روی کاغذ برگردان می کرد. این اختراع سرآغاز چاپ نوین بوده است.بعد از این اختراع بود که چاپ وارد تمامی صنعت های مختلف دنیا شد از جمله چاپ پرچم در مقاله بیشتر به صنعت چاپ پرچم می پردازیم.

چاپ پرچم؛ تقابل صنعت و سنت

نمونه دستگاه چاپ گوتنبرگ

ورود چاپ به ایران

در اوایل دوره قاجار میزرا صالح شیرازی را که اهل تبریز بود برای فراگیری هنر های نوین از سوی دولت مرکزی راهی اورپا شد.او بعد از برگشت از اورپا یک دستگاه چاپ سنگی با خود آورده بود و در شهر تبریز اقدام به تاسیس اولین چاپخانه در ایران کرد.به سرعت این نوع چاپخانه ها در شهر های تهران و اصفهان تاسیس شدند و در طول 50 سال این نوع چاپ تنها چاپ موجود در ایران بود.در اواخر دوره قاجار بود که این نوع چاپ کنار رفت و چاپ سربی مورد استفاده قرار گرفت.البته چاپ سربی هشت سال قبل از ورود چاپ سنگی به ایران ابداع شده بود ولی به دلیل هزینه بالا و زحمت زیاد آن مورد استفبال قرار نگرفته بود.

چاپ پرچم؛ تقابل صنعت و سنت

نمونه دستگاه چاپ سنگی و نوع چاپ آن بر روی کاغذ

چاپ بر روی پارچه

رنگرزی موضعی بر روی یک پارچه بافته شده را چاپ بر روی پارچه می گویند.پارچه های چاپ شده به دلیل عدم امکان نفوذ خمیر چاپ به طرف دیگر به صورت تک رو چاپ می شوند.چاپ پرچم به دلیل اینکه مواد اولیه آن پارچه می باشد جزئی از چاپ بر روی پارچه می باشد.چاپ بر روی پارچه به چند روش صورت می گیرد. از جمله این چاپ می توان به چاپ مستقیم و یا چاپ پرچم سیلک اشاره کرد.آسان ترین راه و نوع چاپ در بین چاپ های پارچه چاپ مستقیم بر روی پارچه می باشد.در این نوع چاپ معمولاً پارچه به رنگ سفید می باشد که با استفاده از خمیر چاپ طرح رنگی بر روی پارچه چاپ می شود.در چاپ سیلک طرح مورد نظر با استفاده از یک شابلون و به وسیله نقاله های رنگ بر روی پارچه چاپ می شود. این نوع چاپ که در چاپ پرچم کاربردی فراوان دارد از جزء اولین نوع چاپ پرچم بوده است.

چاپ پرچم؛ تقابل صنعت و سنت

نمونه چاپ سیلک

تقابل صنعت و سنت

چاپ پرچم در سده قبل با استفاده از چاپ سیلک انجام می گرفته است. البته قبل از آن هم چاپ پرچم با استفاده از ابزارهای بسیار ساده چاپ می شده است.چاپ پرچم با روش چاپ سیلک بسیار زمان بر می باشد و این یکی از دلایل و نقاط ضعف در زمان تولید پرچم می باشد. اما با ورود تکنولوژی جدید و با ابداع ماشین آلات چاپ تمامی صنعت چاپ در هر زمینه ای دچار تغییرات گسترده ای شد.با ورود دستگاه های چاپ دیجیتال به صنعت تولید پرچم این صنعت به کلی دچار تغییرات شد. دستگاه های چاپ پرچم دیجیتال به صورت جایگزین چاپ سیلک شدند.چاپ سیلک کم کم به حاشیه کشیده شد. تنها دلیلی که صنعت چاپ پرچم را به کلی به سمت ماشین آلات دیجیتال نبرد قیمت بالای تولید پرچم در تعداد بالا بود.و این تقابل یک پیروز داشت و آن هم چاپ سیلک بود. از اینجا می توانید نمونه پرچم چاپ سیلک را انتخاب نمائید.

چاپ پرچم؛ تقابل صنعت و سنت

چاپ بر روی پارچه

تولید پرچم در تعداد بالا

زمانی که قصد خرید پرچم را دارید اگر تعداد سفارش پرچم شما بیش از یکصد عدد باشد برای شما به هیچ وجه به صرفه نخواهد بود که در بین چاپ پرچم، چاپ دیجیتال را انتخاب نمائید.وقتی سفارش پرچم شما تیراژ بالا باشد به هیچ وجه برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود که چاپ دیجیتال را برای خرید پرچم خود انتخاب نمائید. اما در تعداد پائین تر به هیچ عنوان چاپ سیلک قابل رقابت با چاپ دیجیتال نخواهد بود.چاپ دیجیتال به دلیل سرعت بالا، کیفیت بسیار عالی چاپ، قابل چاپ بودن تمامی طرح ها نسبت به چاپ سیلک دارای برتری می باشد.معایب چاپ سیلک؛ زمان بالا تولید پرچم، محدودیت در چاپ طرح پرچم میباشد.برای سفارش پرچم و در زمان انتخاب نوع چاپ پرچم تنها مساله ای که باید در نظر گرفته شود، استفاده شما از پرچم و  مدل انتخابی پرچم شما می باشد.با در نظر گرفته این دو مساله می توانید نوع چاپ پرچم خود را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *