پرچم ایران بزرگ

پرچم ایران اولین بار کی و چگونه

درفش کاویانی

پرچم ایران اولین بار کی و چگونه

تاریخ همواره یکی از جذابترین روایت و عبرت‌ها را برای بشر و انسان بهمراه داشته است. نوع نگاه به تاریخ و گذشته، برای انسان یک میانبر برای دور شدن از اتفاقات تلخ و ناخوشایند یا تجارب منفی است. سرزمین مادری ما ایران، در طول تمدن کهن خود دوران طلایی و تیره ی زیادی را به خود دید. حاکمان نالایق، حکومت‌های سست و گسسته باعث ویرانی بسیاری که همگی نشانی از روزگاری تلخ در این سرزمین عزیز است. اما بعد از روزگار تاریک، سپیده دم طلوع و سبزی و شروع دوباره به خاک ایران عزیزمان تابید. در این مقاله به پرچم ایران اولین بار کی و چگونه مورد اسفتاده قرار گرفت میپردازیم.

پرچم ایران نیز مانند تمام عنصرهای این مرز و بوم روزگاری عجیب و نفسگیر را برتن مشاهده کرد. عشق به وطن، فداکاری و جانسپاری برای این پرچم مقدس همواره در حافظه تاریخی آن ماندگار خواهد ماند. باری مشاهده محصولات پرچم ایران کلیک کنید.

دوران طلایی پرچم ایران با اولین پرچم به دست کاوه آهنگر که برضد ظلم و ستم ضحاک جنگید شروع و در هر دوره رشادت سردارانی مانند آریه و سورنا در تاریخ ماندگار شده است.

اولین پرچم ایران

اولین پرچم ایران توسط کاوه آهنگر که بر ضد ظلم و ستم ضحاک در نبرد بود مورد استفاده قرار گرفت. داستان پرچم، از پیش بند آهنگری او که بر سر چوب زد و مردم را به قیام فراخواند آغاز شد. بعد از سقوط ضحکاک کاوه آهنگر فریدون را به بر تخت نشاند و او این پیش بند را بعنوان پرچم برگزید. فریدون برای پاسداشت پرچم تکه جواهری را به پرچم آویزان کرد که در هر دوره حکومتی یک تکه جواهر به آن اضافه میشد. برای مطالعه مقاله کامل تاریخچه پرچم ایران کلیک کنید.

درفش کاویانی

در متون تاریخی قابل استناد اولین پرچم ملی سرزمین ایران، پرچم یا درفش شهداد بود. نگاره دقیقی از پرچم شهداد در دست نبوده و فقط دوره زمانی این پرچم به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح باز میگردد.این پرچم تا زمان فتح مسلمان مورد استفاده بود و بعد از آن این پرچم از بین رفت. سورنا سردار رشید ایرانی که در زمان اشکانیان بر علیه رومیان جنگید و بر آنان غلبه پیدا کرد. رومیان که تا آن زمان قدرتمندترین حکومت بودند و شکستی نداشتند را شکست سختی داد.

پرچم ایران درفش شهداد

اهتزاز اولین پرچم

اولین پرچم ایران در سال 1228 شمسی در بالای سفارت ایران به اهتزاز درآمد. امیرکبیر صدراعظم ایران دستور اهتزاز اولین پرچم ایران را در سفارت ایران در انگلیس را دارد. پرچم شیر و خورشید در زمان حکومت قاجار، پرچم رسمی کشور بود. تا قبل از این تاریخ پرچم ایران در کشور یا منطقه‌ای به اهتزاز در نیامده بود.

در آن دوره اهتزاز پرچم کشورها به یکی از مرسوم ترین روش‌‌های رعایت تشریفات بین المللی و دیپلماتیک تبدیل شده بود. پیشرفت ارتباطات دیپلماتیک بین کشورها و استفاده از نمادی برای معرفی کشور مهمان و میزبان امری ضروری است. امروزه علاوه بر معرفی کشور از پرچم بعنوان المانی برای تبلیغات شرکت و برند‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

پرچم اهتزاز بدلیل نمایش پرچم در ارتفاع بالا و دید گسترده آن از محبوب‌ترین مدل پرچم برای استفاده در محیط‌های بیرونی میباشد. اولین پرچم ایران از همین مدل پرچم اهتزاز بوده، که مورد استفاده قرار گرفت. پرچم اهتزاز در دو مدل افقی و عمودی تولید شده که هر کدام نقش و اهمیتی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

خرید پرچم

برای خرید پرچم ایران امکان ثبت سفارش بصورت حضوری یا آنلاین از هر نقطه از کشور در ایران پرچم فراهم میباشد. ایران پرچم با برخورداری از گسترده ترین شبکه فروش پرچم در کشور در خدمت مشتریان گرامی است. ما در تلاشیم تا محصولات با کیفیت بالا و درخور مشتریان گرامی تولید و با بهترین قیمت به دست آنها برسانیم. اگر شما به دنبال خرید پرچم در هر ابعاد، مدل و نوعی هستین با ما در ایران پرچم تماس گرفته و نسبت به ثبت سفارش خرید پرچم خود اقدام نمائید. همچنین مقالات آموزشی و فیلم معرفی محصولات در کانال‌های اجتماعی ما قرار داده شده است. برای ورود به صفحه آپارت ایران پرچم کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *