دانستی پرچم

تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق چیست؟

تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق چیست؟

تفاوت پارچه مات و براق

پروسه تولید پرچم را می توان یکی از متنوع ترین روند در صنعت چاپ دانست. حال به سوال تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق چیست؟ می پردازیم. علاوه براین که چاپ دارای دارای تنوع بالایی می باشند پارچه پرچم نیز از این قاعده مستثنی نیست. پارچه های پرچم در مدل ها و نمونه های متنوعی در روند چاپ پرچم استفاده می شود. چاپ پرچم به دلیل اینکه در هر کدام از نمونه ها دارای روندی متفاوت است نیازمند پارچه با مقاومت خاصی می باشد. به عنوان مثال می توان به چاپ پرچم سیلک اشاره کرد که به دلیل استفاده از رنگ های با پایه روغن باید پارچه سبک باشد. پارچه سبک به این معنا می باشد که پارچه نباید دارای تار و پودی قوی باشد زیرا رنگ باید سریع خشک شود.رنگ های استفاده شده در چاپ سیلک مدت زمانی را لازم دارند تا بر روی پارچه ثابت شوند.

تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق

همانطور که در بالا اشاره شد در چاپ سیلک باید پارچه سبک تر باشد ولی در چاپ دیجیتال به این صورت نمی باشد. در چاپ سیلک به دلیل استفاده از رنگ با پایه آب به راحتی خشک می شود. پارچه پرچم در چاپ دیجیتال دارای محدودیت نبوده و می توان از هر نوع پارچه ای در چاپ پرچم استفاده کرد. البته در چاپ های دیگر نیز محدودیت های وجود دارد.در چاپ گلدوزی و یا چاپ لیزر فقط از یک نوع پارچه استفاده می شود و آن هم پارچه جیز می باشد. به دلیل اینکه در برابر کار زیاد بر روی پرچم دارای قدرت بالاتری می باشد. ولی پارچه جیز یک عیب بزرگ دارد و اگر آب و یا مواد شوینده به آن برخورد کنند به سرعت رنگ خود را از دست می دهد.در چاپ دیجتال پارچه های ساتن دارای دو نوع پارچه ساتن مات و پارچه ساتن براق می باشند.

تفاوت چاپ پرچم با پارچه مات و براق چیست؟

تفاوت پارچه ساتن چیست؟

پارچه ساتن براق و مات از یک نوع الیاف با درصد نخ متفاوت تولید می شود. پارچه ساتن براق دارای نخ با پایه پلاستیک می باشد در حالی که پارچه ساتن مات دارای نخ بیشتری می باشد. پارچه ساتن مات دارای تار و پود بیشتر بافت ریزتر میباشد در حالی که در پارچه ساتن براق کمتر میباشد.پارچه ساتن مات دارای کیفیت و قیمت بالاتری میباشد نام دیگر آن ساتن آمریکایی می باشد.پارچه ساتن براق دارای کیفیتی پائین تر و قیمت ارزان تر و نام دیگر آن ساتن ژاپنی میباشد.پارچه ساتن معمولاً بیشترین کاربرد را در چاپ دیجیتال دارد و فقط در چاپ سیلک و اسیدی از این پارچه استفاده می شود.پارچه مات معمولاً رنگ ها به صورت طبیعی تر و رنگ چاپ به صورت اصلی چاپ می شود.

دستگاه چاپ پرچم

تفاوت رنگ و طرح بر روی پارچه ساتن مات و براق

تفاوت بر روی این دو پارچه با استفاده از چاپ دیجیتال زیاد و متفاوت می باشد. پرچم ساتن مات دارای رنگ پذیری بهتری نسبت به پارچه ساتن براق می باشد. زمانی که پارچه ساتن مات در داخل کوره قرار می گیرد طول عمر آن کمتر کاهش پیدا می کند. تمام پارچه ها با قرار گرفتن در کوره با توجه به حرارت بالا مقاوت خود را کمی از دست می دهند. این تغییر مقاومت در پارچه ساتن آمریکایی بسیار کمتر از نمونه های پارچه ساتن براق می باشد. در تولید پرچم با چاپ دیجیتال نمی توان کوره حرارت را حذف کرد به دلیل اینکه رنگ برای اینکه به ثبات و رنگ اصلی خود برسد باید در برابر حرارت قرار گیرد.این حرارت در مدت زمانی مشخص به روی پارچه برخورد کرده و باعث پخت آن می شود.

تنوع در پارچه ساتن

پارچه ساتن دارای بالاترین تنوع در بین پارچه های مورد استفاده در تولید پارچه می باشد. این پارچه ها دارای وزن متفاوت و بافت و تار و پود متفاوت و متمایز از یکدیگر می باشد.پارچه ساتن به دلیل داشتن ظاهر و مقاومت بالا همیشه مورد استفاده در صنعت چاپ پرچم می باشد. این پارچه را می توان به راحتی تمیز کرد و یا شستشو کرد.این پارچه در برابر شستشو هیچ یک از مشخصه های خود را از دست نمی دهد. البته باید مراقب بود که با مواد شوینده قوی نباید آن را شست.می توان گفت که پارچه ساتن مهم ترین نقش را در تولید پرچم بازی می کند.در تولید پرچم تشریفات، پرچم رومیزی، پرچم اهتزاز از پارچه ساتن استفاده یمی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *