دانستی پرچم

پرچم دستی

پرچم دستی

معنی پرچم دستی در مسابقات فرمول یک

فرمول یک(Formula One) که به اختصار آن را F1 می نامند.این مسابقه که یکی از معتبر ترین مسابقات اتومبیل رانی در جهان می باشد.فرمول یک را می توان مسابقه اتومبیل رانی جایزه بزرگ نیز نام نهاد.فرمول یک و ماشین های آن نقش مهمی در پیشرفت تکنولوژی در خودرو های آینده دارند. در این مسابقات طیفی وسیع از مهندسین، تکنسین ها و استاد های فنی به کار گرفته می شوند تا در مسابقات بدرخشند.

پرچم دستی

پرچم مسابقات

در مسابقات فرمول یک پرچم های جایگاه ای ویژه دارند به این ترتیب که از پرچم های دستی به عنوان علامتی برای راننده های مورد استفاده قرار می گیرد.با استفاده از رنگ پرچم های تمامی اتفاقات داخل پیست مسابقه به راننده های انتقال داده می شود تا در جریان اتفاقات و سلسله اقداماتی که باید برای ایمنی انجام دهند قرار گیرند.

پرچم ها

به افرادی که در کنار پیست قرار می گیرند از جمله در نقاط کلید و پر خطر پیست های مسابقه به آن ها مارشال گفته می شود.این مارشال ها با در اختیار داشتن پرچم های علائمی بسیار مهم را در کمترین زمان به راننده ها منتقل می کنند تا در جریان تمامی اتفاقات رخ داده قرار بگیرند.این علامت و پیغام ها را می توان علائم حیاتی و بسیار مهم به رانندگان تلقی کرد.

در کابین هر راننده ای صفحه نمایش اختصاصی قرار دارد که موسوم به سیستم مارشالی می باشد.این سیستم در تناسب با رنگ هر پرچم دستی چراغ مورد نظر را در زمان عبور راننده از قسمت مورد نظر پیست را روشن می کند.دلیل استفاده از این سیستم این است که به دلیل سرعت بالا خودرو ها در پیست امکان مشاهده پرچم ها را ندارد و به وسیله این سیستم می توانند علامت مارشال ها را نیز دریافت کننده و این کار موجب این می شود که رانندگان پیام های کنترل مسابقه را کامل تر دریافت کنند.

پرچم دستی شطرنجی

این پرچم نمادی است از پایان خط مسابقه که در انتهای مسابقه پرچم به اهتزاز در می آید.به محض نزدیک شدن اولین ماشین مسابقه به خط پایان این پرچم دستی به حرکت در می آید.

 

پرچم دستی قرمز

پرچم قرمز به معنی متوقف شدن مسابقه می باشد. این پرچم زمانی به حرکت در می آید که ماشینی تصادف کرده است یا دچار حادثه شده است پس پرچم دستی قرمز به حرکت در می آید و ماشین Safety Car وارد پیست مسابقه می شود و جلوتر از همه خودرو ها به حرکت در می آید و تمامی ماشین ها موظف هستند تا با حرکت در سرعت پائین فقط در جایگاه خود پشت سر هم حرکت کنند.ماشین Safety Car زمانی از پیست خارج می شود که شرایط محیطی طوری باشد که بتوان ادامه مسابقه را انجام داد.

 

پرچم دستی زرد

این پرچم بعد از پرچم قرمز زده می شود و معنی آن این است که خط پیشرو را مشخص می کند و راننده موظف به کاهش سرعت هستند و از سبقت گرفتن باید خوداری کنند.پرچم زرد وقتی یک بار در هوا به حرکت در می آید یعنی تمامی راننده ها موظف به کاهش سرعت هستند و وقتی دو بار در هوا حرکت داده می شود باید تمامی راننده ها خودرو های خود را متوقف کنند.

 

پرچم دستی آبی

پرچم آبی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دو ماشین در کورس سرعت هستند و قصد پیشتازی نسبت به یکدیگر را دارند.این پرچم به ماشینی که کند تر است نشان داده می شود تا راه را برای ماشین که سریع تر است باز کند و اگر ماشینی که کند تر است از این اقدام سر باز زند دچار جریمه می شود.پرچم آبی در مسابقه فرمول یک حکم حیثیتی دارد و تمام رانندگان تلاش می کنند که با این پرچم برخورد نکنند.

پرچم دستی

پرچم دستی سیاه

این پرچم زمانی برای راننده به حرکت در می آید که به دلیل تخطی از مقررات باید از مسابقه خارج شود.راننده در زمان مشاهده این پرچم باید به PIT STOP مراجعه کند و از دور مسابقات حذف خواهد شد.

پرچم با نوارهای زرد و قرمز

این پرچم را زمانی مارشال های پیست استفاده می کنند که در سطح پیست به دلیل بارش باران و یا برخورد خودرو ها با هم روغن  و مواد بر روی پیست ریخته باشد که باعث شود در زمان حرکت سایر ماشین های مسابقه ای دچار لغزش شود.

پرچم دستی سبز

این پرچم زمانی برای ماشین ها زده می شود که پس از رفع مشکل در پیست و بلافاصله بعد از خروج خودرو Safety Car پیست این پرچم به ماشین ها داده می شود تا ادامه مسابقه را پیگیری کنند.

پرچم دستی

پرچم دستی سیاه با دایره نارنجی

این پرچم همراه با شماره ماشین به حرکت در می آید و معنی آن برای هر ماشینی که زده شود این است که ماشین دارای مشکل مکانیکی باشد و باید سریع به جایگاه PIT STOP مراجعه کنند.این پرچم به ماشین های عقبی این امکان را می دهد که از ماشینی که برای پرچم زده شده سبقت بگیرند.

 

پرچم دستی با مثلث های سیاه و سفید

این پرچم زمانی به ماشینی داده می شود که از مقررات مسابقه تخطی کند و این پرچم قبل از پرچم سیاه مورد استفاده قرار می گیرد.این پرچم به دلیل اینکه ماشینی در مسابقه اجازه حرکت و یا اجازه سبقت را از ماشین دیگری گرفته باشد یا از نظر عرضی ماشین خود را زیادی به ماشین عقبی نزدیک کند یا ضربه به ماشین کناری بزند مورد استفاده قرار می گیرد.

پرچم دستی سفید

پرچم سفید قبل از حضور ماشین های امدادی و ایمنی به حرکت در می آید و خبر از حضور ماشین های غیر ماشین های پیست را در مسابقه می دهد از جمله خودرو های Safety Car یا جرثقیل یا مایشن ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *