پرچم کشورهای خارجی

پرچم کشورها | نماد پرچم چین

پرچم چین

پرچم چین؛ از ابتدا تا انتها

پرچم چین یکی از نماد های است که با توجه به وسعت این کشور و وجود قوم و نژاد های مختلف دارای ثبات تقریبا طولانی بوده است.پرچم چین همانند تمامی کشور های دیگر در طراحی و رنگ خود دارای معانی وفلسفه خاص به خود می باشد.این پرچم که نمادی از کشور کمونیست است و رنگ قرمز آن یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین رنگ های مردم کشور چین می باشد.ستاره بزرگ پرچم چین نمادی بارز از حزب کمونیست است و چهار ستاره کوچک اطراف آن نشان دهنده ی طبقه اجتماعی مردم می باشد.در مورد رنگ پرچم نیز باید اشاره کرد که رنگ قرمز را می توان نشانه ای از انقلاب در این کشور دانست و رنگ طلایی ستاره های آن را الگو گرفته از تابش خورشید و روشنایی دانست.

پرچم چین

نماد پرچم چین

نماد پرچم چین را می توان در معنی ستاره های آن یافت.در معانی که به این نماد ها اهمیت داده شده نماد از انقلاب و کمونیست و مردم است که واقعی و عملی بودن این شعار در کشور چین را باید در مقاله ای دیگر مورد تحقیق قرار داد.پنچ ستاره در کنار هم به این معنی است که پرچم در خود نشانه ای از وحدت بین طبقه های مختلف اجتماعی در خود دارد.از تعداد انتخاب شده برای این پرچم به این نکته می توان پی برد که در آئین و رسوم چین باستان عدد پنج دارای جایگاه ای ویژه دربین اعداد بوده و از این رو این تعداد برای ستاره ها انتخاب شده است.

اژدها در فرهنگ چین

بر کسی پوشیده نیست که اژدها در فرهنگ چین دارای جایگاه ای ویژه می باشد در تمامی جشن ها مراسم ها و تمامی کتاب ها و حتی فیلم های چینی می توان به وضوح نمادی از اژدها را می توان یافت.در مراسم های ورزشی و بر لباس قهرمان ورزشی این کشور نیز می توان به علاقه مردم چین به اژدها رسید.

اولین پرچم چین

یکی از اولین پرچم ها در چین پرچم اژدها زرد بود که توسط سلسله کینگ از سال 1862 تا زمان براندازی سلطنت در طول انقلاب شینه استفاده می شد.سلسله چینگ آخرین سلسله از دومان امپراتوری در این کشور بوده و بعد از انقلاب در این کشور و گرایش به حزب کمونیست تمامی سلسله ها و امپراتوری ها در این کشور پهناور از بین رفت.

پرچم چین

پرچم اژدها زرد که دارای شکل ظاهری و استفاده از اشکال هندسی مثلثی بود به تائید رسید. اما در سال اواخر دوران سلطنت امپراتوری چینگ به جای استفاده از مثلث نسخه مستطیلی آن به تائید رسید اما با نابودی این سلسله و بروز انقلاب در کشور این پرچم نیز در این کشور از بین رفت.

پرچم چین؛ پرچم آبی و سفید

در سال 1895 یکی از طرحان چینی پرچمی را برای کشور چین طراحی کرد که پرچم او مورد استفاده در یکی از حزب های پرقدرت در چین قرار گرفت.پرچم طراحی شده دارای یک پس زمینه آبی رنگ و همراه با یک خورشید بزرگ و سفید بود که در مرکز قرار جای گرفته بود.

در اوایل قرن بیستم، در طول قیام ووچانگ از پرچم های گوناگونی در سراسر کشور استفاده می شد.پرچمی آبی و سفید در بیشتر استان های کشور چین مورد استفاده قرار می گرفت اما در بعضی استان های پرچمی با داشتن 18 ستاره در خود مورد استفاده قرار می گرفت.

پرچم چین

پرچم چین؛ پرچم پنج رنگ

در مناطق شمالی چین از چندین رنگ در پرچم استفاده می شد.رنگ های استفاده شده در این پرچم متشکل از قرمز، آبی، سفید، زرد، سیاه بودند.پس از استقرار جمهوری و تغییر ماهیت حکومت در چین به جمهوری این کشور از پرچم پنج رنگ در کشور و به عنوان نماد ملی کشور انتخاب شد.

 

پرچم 18ستاره که در بعضی از استان ها در کشور چین استفاده می شد به عنوان پرچم ارتش مورد استفاده قرار گرفت.پرچم قرمز و زرد مدرن به عنوان پرچم ناوگان دریایی مورد استفاده قرار گرفت.پرچم قرمز و زرد در سال 1928 به تصویب رسید و پرچم کشور چین به این پرچم تغییر پیدا کرد.

 

در سال 1949 پرچم نهایی و امروزه کشور چین به تصویب رسید و مورد استفاده قرار گرفت.نام این پرچم را پرچم سرخ پنج ستاره نام گذاری کردند.این پرچم نمادی از کشور و سلسله فرماندهی این کشور را به نمایش می گذارد.

پرچم چین

پرچم چین؛ طرحی از طبقه کارگر

شاید جالب باشد که بدانید طراح پرچم کنونی کشور چین یک شهروند از طبقه کارگر وفقیر این کشور است. آقای ژنگ لیاسونگ از شهری در نزدیکی شانگهای این طرح را طراحی و برای حزب حاکم ارسال کرد.

داستان این پرچم از آنجا شروع شد که حزب کمونیست برای طراحی پرچم خود از مردم کمک خواست و در روزنامه ها آگهی طراحی پرچم برای حزب کمونیست را چاپ کرد.از آنجا که مردم در آن زمان به شدت تحت تاثیر حزب کمونیست و افکار آن در کشور تازه انقلاب شده بودند آقای ژنگ لیاسونگ برای ادای دین خود به کشور و برای حس میهن پرستانه خود دست به طراحی پرچم زد.

تمامی افکار آقای ژنگ بر این افکار استوار بود که چگونه و با چه طرحی می تواند رهبر جدید کشور چین را خوشحال کند.وقتی در میانه شب رنگ روغن را برای طراحی پرچم خود آماده می کرد افکاری از حزب و آرمان های چین جدید تمام فکر او را به خود مشغول کرده بود.آقای ژنگ وقتی به آسمان خیره شد ضرب المثل معروفی در فرهنگ چین را به  خاطر آورد که سرآغاز طراحی او شده بود.این ضرب المثل چیز جز شوق به ستاره ها، شوق به ماه نبود.بعد از این بود که تصمیم گرفت المان و قالب اصلی طراحی پرچم خود را ستاره ها قرار دهد.او این پرچم را طراحی کرد و برای پاسداشت حزب کمونیست یک ستاره بزرگ را در وسط ستاره های دیگر قرار دارد.او در پرچم خود نمادی از چکش و قرقره را در مرکز ستاره های قرار دارد.اما حزب کمونیست چین که نمی خواست بیش از حد به اتحاد جماهیر شوروی شبیه شود این نماد ها را از پرچم حذف کرد.آقای ژنگ به دلیل این طراحی خود پاداش بسیار عالی از حزب کمونیست دریافت کرد.

پرچم چین

پرچم چین؛ رنگ قرمز

پرچم چین از رنگ قرمز تشکیل شده است .این رنگ نمادی از حزب حاکم کمونیست و ساختار د ولتی این کشور می باشد و حتی به اژدها قرمز نیز نسبت می دهند. رنگ قرمز پرچم چین هم به انقلاب و خون و جنگ با ژاپنی ها و کشته های  این کشور در جنگ با ژاپن نیز نسبت داده می شود.

پرچم چین

پرچم چین؛ ستاره ها

ستاره ها را همان گونه که در بالاتر به آن اشاره شده می توان نمادی از طبقه های اجتماعی در این کشور دانست.نمادی که در رسوم حزب کمونیست بسیار به آن اشاره شده و آن طبقه های اجتماعی پایین دست می باشد.این چهار طبقه توسط مائو اینگونه تعریف شد:طبقه کارگران، دهقانان، مالکان شهری فرعی و سرمایه داران ملی و رنگ های آن را می توان حتی به نژاد زرد چینی ها نسبت داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *