پرچم اهتزاز

پرچم باشگاه پرسپولیس

پرچم باشگاه پرسپولیس

لوگو باشگاه پرسپولیس

تاریخچه لوگو باشگاه پرسپولیس را می‌توان اینگونه بیان کرد که نخستین لوگو باشگاه پرسپولیس، طرحی از نماد فروهر بود که در میان گل‌ نیلوفر و نقشی از تخت جمشید قرار گرفته بود.این قاب در پائین و بالای خود نام پرسپولیس را به صورت فارسی و لاتین داشت.بعد از مدتی لوگو و نشان باشگاه پرسپولیس تغییر و لوگو باشگاه پرسپولیس از سرستون‌های تخت جمشید الهام گرفته و انتخاب شد.سرستون‌هایی که در تخت جمشید وجود دارد نام آنها پرسپولیس است.نام پرسپولیس هم برگرفته از این نماد باستانی ایران باستان است.نشان و نماد باشگاه پرسپولیس تا اواسط دهه هفتاد شمسی مورد استفاده قرار می‌گرفت.در سال‌های دهه شصت شمسی و بعد از انقلاب اسلامی باشگاه پرسپولیس بدون نشان و نمادی از لوگو پرسپولیس به بازی‌های خود ادامه می‌داد.سرستون تخت جمشید و جام همواره در پرچم پرسپولیس جزء الما‌ن‌های ثابت و همیشگی است.در ادامه به تاریخچه پرچم باشگاه پرسپولیس تهران می‌پردازیم.

پرچم باشگاه پرسپولیس

نمادهای لوگو باشگاه پرسپولیس

در نماد و نشان به کار رفته در لوگو باشگاه پرسپولیس، یک نماد از بقیه متمایز بوده و آن شیردال می‌باشد. این موجود و پرنده افسانه‌ای در آثار باقیمانده از زمان هخامنشیان و در تخت جمشید به کرات قابل مشاهده است.در واقع شیردال موجودی افسانه‌ای است که ترکیبی از سه حیوان شیر، اسب و عقاب می‌باشد. این موجود اسطوره‌ای در فرهنگ کشورهای همسایه نیز وجود داشته که از ایران به سایر نقاط جهان رفته است.هخامنشیان این موجود را به عنوان نگهبان و حافظ گنجینه‌های خدایان می‌دانستند.

پرچم باشگاه پرسپولیس

نقاشی از طرح شیردال

شیردال نماد پرچم پرسپولیس

شیردال را همانطور که در بالا به آن اشاره شد موجودی الهام گرفته از شیر، عقاب و اسب می‌باشد.نمونه‌ اصلی این نماد در شهر شوش یکی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین شهرهای دنیا و در دوران امپراتوری هخامنشیان یافت شده است.شیردال را می‌توان یکی از پرکاربردترین تندیس‌ها در معماری ایران باستان دانست.در متون باستانی اونتاش گال پادشاهی که در 1200 سال قبل از میلاد مسیح حاکم شهر شوش بوده و کسی که چغازنبیل خوزستان را بنا کرده این حیوان را به خدای اینشوشیناک تقدیم کرده است.شیردال یکی از محبوبترین و مهمترین موجودات افسانه‌ای در دوره هخامنشیان بوده است.در لوگو باشگاه پرسپولیس شیردال در دو طرف و در وسط یک جام قهرمانی قرار داده شده است.

پرچم باشگاه پرسپولیس

لوگو نهایی پرسپولیس

در دهه هفتاد تغییرات اصلی در لوگو و نشان پرسپولیس آغاز شد.سکوی میانی در لوگو حذف و دو شیردال به سمت داخل متمایل و به جام قهرمانی تکیه داده شدند.در آغاز دهه هشتاد باز هم لوگو پرسپولیس تغییر پیدا کرد. در تغییرات جدید سکوی میانی که حذف شده بود دوباره به لوگو برگشت و به جای دو شیردال از سر ستون‌های هما، پرنده اسطوره‌ای هخامنشیان استفاده شد.سرانجام بعد از گذشت چند سال دوباره در سال 1390 نشان پرچم پرسپولیس با تغییراتی همراه شد.در لوگو جدید سرستون‌های هما و سکوی میانی در درون یک قاب با طرح سپر جنگی قرار گرفت. اسم پرسپولیس به صورت فارسی و انگلیسی به پرچم پرسپولیس اضافه شد.

پرچم باشگاه پرسپولیس

سرستون هما در تخت جمشید

تاریخ تاسیس باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس در سال 1342 و توسط آقای علی عبده تاسیس گردید.باشگاه پرسپولیس تا حدود 5 سال بدون نشان و لوگو در مسابقات حضور پیدا کرد.بعد از حدود 10 سال از تاسیس باشگاه پرسپولیس، لوگو و نشان پرسپولیس در سال 1347 به صورت یک فروهر بالدار طراحی و اجرا شد.این لوگو سال بعد بر روی پیراهن این تیم استفاده نشد.اما یک سال بعد بر روی پرچم پرسپولیس نقش بست.این لوگو تا سال 1354 بر روی پیراهن پرسپولیسی ها قرار داشت.نکته جالب آن این است که لوگو و نشان باشگاه پرسپولیس به رنگ آبی بر روی پیراهن بازیکنان استفاده می‌شده است.در سال 1352 نشان و لوگو تولید کننده لباس‌های پرسپولیس به جای نشان این باشگاه بر روی لباس بازیکنان نقش بست.این ضعف که ریشه در مدیریت باشگاه داشت بدون برنامه ریزی و به صورت آماتور گونه بر روی پیراهن بازیکنان چاپ می‌شد.البته لازم به ذکر است که لوگوی پرسپولیس فقط یک نماد بود نه یک لوگو و فقط از نام باشگاه و نماد فروهر استفاده میشده است.

 

تغییرات در باشگاه پرسپولیس بعد از انقلاب اسلامی

در سال‌های آغازین انقلاب نماد باشگاه پرسپولیس بازهم دچار تغییراتی شد.نام باشگاه پرسپولیس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به نام پیروزی تغییر و نماد و نشان باشگاه پییروزی از سال 1357 تا 1365 بر روی پیراهن بازیکنان استفاده نمی‌شد.در سال 1365 و بعد از واگذاری باشگاه به بنیاد مستضعفین این بنیاد قصد داشت تا نام این باشگاه را به آزادی تغییر دهد که با مخالفت بازیکنان این کار انجام نشد.باز هم تا سالیان بعد بازیکنان تیم پرسپولیس بدون داشتن نمادی بر روی پیراهن فقط به لوگو و نشان تولید کننده لباس بر روی پرچم بسنده کردند.در این مدت مدیران باشگاه یک لوگو برای باشگاه طراحی کردند که نام باشگاه پیروزی درون یک حقله گل قرار داده شد.از سال 1368 تا 1372 باز هم باشگاه پرسپولیس بدون هر گونه نماد و لوگویی بود.

پرچم باشگاه پرسپولیس

آغاز طراحی لوگو باشگاه پرسپولیس

در سال 1372 مدیران باشگاه تلاش خود را برای طراحی یک لوگو برای باشگاه آغاز کردند.لوگویی برای پرسپولیس طراحی شد که برگرفته از سرستون های کاخ جمشید بود. امروزه آثاری از آن لوگو در لوگوی فعلی باشگاه پرسپولیس قرار دارد.در سال 1376 لوگو باز هم تغییراتی پیدا کرد و ستون وسط لوگو برداشته شد و سر ستون‌ها هم به شکل گاو شاخدار طراحی شد.این لوگو تا اواخر دهه هفتاد به همین شکل مورد استفاده قرار گرفت.در سال 1383 لوگو باشگاه پرسپولیس باز هم تغییر کرد که این تغییرات باعث می‌شد که لوگو با طراوت دیده شود.جالب است بدانیم که باز هم دوباره سکوی وسط لوگو باز هم به لوگو برگردانده شد و سه حلقه نیر بر روی آن ستون‌ها نقش بست.در سال 1391 لوگو دچار تغییراتی زیادی شد به صورتی که یک فرم به شکل سپر به دور لوگو اضافه گردید. نام باشگاه هم به صورت کامل داخل سپر جاگذاری شد.در سال 1396 لوگو پرسپولیس به همراه یک ستاره بالای لوگو رونمایی شد.

پرچم باشگاه پرسپولیس

تولید و چاپ پرچم پرسپولیس

شرکت ایران پرچم با تولید و چاپ پرچم طرفداری تیم‌های ورزشی و ملی آماده ارائه خدمات می‌باشد.برای خرید پرچم پرسپولیس از شرکت ایران پرچم شماره تماس زیر در سریعترین زمان آماده ارائه خدمات است.تولید و چاپ پرچم پرسپولیس با بهترین قیمت پرچم و بالاترین کیفیت در ایران پرچم صورت می‌گیرد. پرچم باشگاه پرسپولیس از سری محصولات ویژه بوده که در مدل پرچم رومیزی، پرچم اهتزاز و پرچم تشریفات و… تولید می‌گردد. برای مشاهده هر کدام از مدلها بر روی لینک کلیک کنید.

 

پرچم باشگاه پرسپولیس

پرچم باشگاه پرسپولیس

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *