پرچم کشورهای خارجی

سرگذشت پرچم؛ تغییر پرچم افغانستان

پرچم افغانستان

سرگذشت پرچم؛ تغییرپرچم افغانستان

پرچم تمامی کشورها در طول تاریخ خود دچار تحولات بسیاری شده اند.کشورهای پیشرفته، کشورهای کمتر توسعه یافته همگی در طول تاریخ خود پرچم های زیادی را دیده اند. اما پرچم کشور افغانستان به دلیل موقعیت های سیاسی بیش از هر کشوری این دوران را تجربه کرده است.پرچم کشور افغانستان به دلیل جنگ های طولانی و عدم رسیدن به ثبات حکومتی همواره در معرض تغییر پرچم قرار دارند.در این مقاله به سرگذشت پرچم تغییرپرچم افغانستان می پردازیم.

سرگذشت پرچم؛ شروع تغییرپرچم

در این مقال سعی خواهیم کرد که تغییر و تحولات پرچم کشور افغانستان را شرح دهیم.این تغییر و تحول حدود 100 سال را شامل می شود.اما به دلیل تغیرات گسترده در افغانستان امکان مرور تمامی پرچم های این کشور نمی باشد.

سرگذشت پرچم؛ اولین پرچم دوره امانی

پرچم افغانستان صد سال پیش، در زمان بازگشت استقلال به این کشور رنگ پرچم به رنگ سیاه بود.نمادهای پرچم از جمله محراب و منبر به عنوان نماد مذهبی به رنگ سفید بر روی زمینه مشکی قرار داشت.نماد های پرچم افغانستان با پرتوهای هشت ضلعی احاطه شده است.تاج شاهی دو پرچم و دو شمشیر در نماد پرچم وجود دارد.این نماد ها نشانه قدرت و دولت داری در پرچم افغانستان می باشد.

تغییر پرچم افغانستان

 

سرگذشت پرچم؛ نخستین پرچم رنگی افغانستان

پرچم افغانستان در سال 1307 شمسی رنگ های سرخ و سبز را به پرچم سیاه خود اضافه کرد.رنگ سیاه استفاده شده در پرچم نماد سختی که بر مردم این کشور گذشته می باشد.رنگ سرخ نماد مبارزه مردم افغانستان بر علیه استعمار می باشد.رنگ سبز پرچم افغانستان نماد از شکوفایی و ترقی می باشد.نماد های مذهبی در پرچم کلمه الله و محمد می باشند.نماد دیگر پرچم افغانستان خوشه گندم، کوه ها و پرتو آفتاب که همگی نشانی از کشاورزی و پوشش جغرافیایی این کشور می باشد.

تغییر پرچم افغانستان

پادشاهی محمد نادرشاه

در سال 1308 محمد نادر شاه پادشاه افغانستان بود.در سال خود او دوباره از پرچم دوره امانی استفاده کرد.اما نماد اصلی پرچم را به نشان پرچم زمان استقلال تغییر داد.درآن سالیان بدلیل عدم ثبات سیاسی حاکمان حتی در عرض کمتر از 1 ساعت بر تخت می نشستند و بعد از مدتی خلع قدرت می شدند.

تغییر پرچم افغانستان

پرچم افغانستان؛ دوران شاهی

پرچم افغانستان از سال 1309 تا 41 سال دیگر، در زمان حکمرانی او و پسرش از همان پرچم و نشان در پرچم و نماد ملی استفاده کرد.نشانه های که به دلیل استقبال گروه های مذهبی و نیز کشاورزان جزئی موفق از پرچم این کشور بود.نماد کشاورزی و زراعت مردم افغانستان کاشت گندم می باشد که در پرچم از آن به وضوح استفاده شده است.

تغییر پرچم افغانستان

پرچم افغانستان؛ پرچم جمهوریت

در سال 1352 کشور افغانستان خود را جمهوری اعلام کرد. بعد از این دوران بود که پرچم کشور افغانستان کلمه د افغانستان جمهوریت را به پرچم اضافه کرد.سال درج شده در پرچم افغانستان، تاریخ تاسیس جمهوری در این کشور را نشان می دهد.

تغییر پرچم افغانستان

پرچم حزب دموکراتیک خلق

حزب دموکراتیک خلق در سال 1357 در افغانستان به قدرت رسید.این حزب به دلیل استفاده از آرمان های کشور شوروی پرچم، طرح پرچم افغانستان را از پرچم این کشور الهام گرفت. پرچم افغانستان به کلی تغییر کرده بود.تمامی نمادهای به کار رفته از نمادهای کمونیستی گرفته شده است.

تغییر پرچم افغانستان

پرچم افغانستان؛ دولت اسلامی افغانستان

با به قدرت رسیدن دولت اسلامی در کابل رنگ سرخ پرچم برداشته شد.به جای رنگ سرخ پرچم رنگ سفید جایگزین رنگ قبلی شد.در سالیان 1371 تا 1380 نشان پرچم افغانستان شامل نماد های مذهبی، پرتو خورشید، دو خوشه گندم و دو شمشیر شده بود.

تغییر پرچم افغانستان

پرچم افغانستان؛ دوران سیاه طالبان

طالبان از سال 1375 تا 1380 در کابل حکومت می کرد.پرچم سفید طالبان که کلمه لا الا اله الله محمد رسول الله در پرچم به عنوان نماد بود به اهتزاز در آمد.اما تمامی کشورها پرچم دولت اسلامی را در این کشور به عنوان پرچم رسمی می شناختند.

تغییر پرچم افغانستان

سرگذشت پرچم؛ تحول پرچم افغانستان

پرچم و نشان کنونی افغانستان در لویه جرگه در سال 2001 میلادی به تصویب رسید.این نشان، نماد های اسلامی چون محراب و منبر و کلمه طیبه و عبارت الله اکبر و نمادهایی از طبیعت بود.نماد دیگر پرتو خوردشید و خوشه گندم و نماد تاریخی دو پرچم به تصویب رسید.تاریخ 1298 به پرچم اضافه شد که سالروز استقلال این کشور می باشد.برای مشاهده پرچم کشورها کلیک نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *