پرچم کشورهای خارجی

پرچم کشورها | نماد پرچم ترکیه

نماد پرچم ترکیه

تاریخچه پرچم ترکیه

پرچم کشور ترکیه مانند پرچم سایر کشورها دارای معنا و حقایقیست که اطلاع داشتن از آنها، برای شما خالی از لطف نیست.تاریخ و گذشته پرچم ترکیه بسیار جالب و قابل توجه است.در این مقاله قصد داریم به تاریخ پرچم ترکیه از زمان‌های دور تا اوج شکوفایی این کشور بپردازیم. این مقاله توسط شرکت ایران پرچم تهیه شده؛ ایران پرچم بزرگترین تولید کننده پرچم در کشور می‌باشد. برای خرید پرچم ترکیه و سفارش پرچم می‌توانید از شماره ارتباطی‌های زیر اقدام نمائید. همچنین برای خرید پرچم کشورها بصورت فوری و با بهترین قیمت در خدمت شما مشریان گرامی هستیم.

پرچم ترکیه و آتاتورک

پرچم ترکیه و آتاتورک

پرچم ترکیه در دوره امپراتوری عثمانی

ماه و ستاره همواره یک نماد ثابت در دوره‌ اخیر در پرچم ترکیه می‌باشد.پرچم سرخ ترکیه در اصطلاحات و مدرن سازی توسط حاکمان عثمانی در کنار مدرن شدن اروپا، در حال شکل گیری بود.پرچم ترکیه نمادی از دین اسلام و آئین اهل سنت و یا نمادی از دوران عثمانی مورد توجه قرار داد.حاکمان عثمانی به دلیل اینکه حاکمان مطلق دین اسلام بودند در تاریخ و فرهنگ و حتی پرچم ترکیه نقش بسزایی داشتند. دوره عثمانی را می توان یکی از دوره‌های پر رونق و درخشان در تاریخ ترکیه دانست. البته این موضوع برای همه کشورهای منطقه صدق نمی‌کند. بلکه در برخی کشور این دوره را به نام تجاوزات این کشور شناخته و آن را یکی از دوره‌های خونین تاریخ خود می‌دانند.

ریشه نمادهای پرچم ترکیه

استفاده از نماد ستاره و هلال پرچم ترکیه به دوره قبل از میلاد و دوران پادشاهی قسطنطنیه باز می‌گردد.بعد از این دوران ستاره و هلال به یکی از نمادهای دین اسلام توسط خلفا صدر اسلام انتخاب شد.به طوری که نماد ستاره و هلال حتی به مساجد و نمادهای اسلامی راه یافت.این نماد به قدری نزد حاکمان عثمانی و ترکیه محبوب بود که همواره در طول تاریخ از آن استفاده کرده‌اند.این نماد در کشورهای اسلامی هم نیز به شدت رواج یافت. پرچم تونس، پرچم الجزایر، پرچم آذربایجان، پرچم پاکستان، پرچم ترکمنستان، پرچم سنگاپور، پرچم مالزی، پرچم موریتانی، پرچم لیبی از این نماد گرایی اسلامی در پرچم کشورهای خود استفاده کردند.

المان پرچم ترکیه

نشان اسلامی مهمترین نماد در پرچم ترکیه می‌باشد.رنگ قرمز پرچم به معنی پیشرفت ترکیه و رنگ سفید ماه و ستاره آن به معنی پاکیزگی مردم ترکیه می‌باشد.ماه و ستاره پرچم ترکیه در زمان عثمانی به صورت ستاره هشت پر بود و بعد از فروپاشی عثمانی این ستاره هشت پر تبدیل به ستاره ی پنج پر شد.

الگو برداری از نمادهای پرچم

برخی این نماد ماه و ستاره را مربوط به دوره اسلام نمی‌دانند.این افراد ماه و ستاره را مربوط به دوران امپراتوری اشکانی در ایران می‌دانند. این نماد به وفور بر روی تاج شاهان قرار داشته است.شاید این موضوع کمی دور از ذهن باشد ولی این نماد در پرچم ترکیه را می‌توان در طول تاریخ و در آثار و منابع باستانی یافت.از آنجا که حاکمان عثمانی خود را خلیفه مسلمین می‌دانستند در نزد اروپائیان پرچم اسلام ماه و ستاره شناخته می‌شد.این طرح و نماد اسلامی در تعیین و الگو برداری بسیاری از پرچم‌ها نقش مهمی داشته است.در کشور ما ایران، پرچم هلال احمر بی تاثیر از پرچم ترکیه و پرچم اسلام نبوده است.

سرآغاز پرچم عثمانی

افسانه پیدایش ماه و ستاره به نبرد کوزوو و عثمانیان در سال 1448 زمانی که نیروهای عثمانی بر نیروی‌های مسیحی پیروز شدند باز می‌گردد. در این افسانه بعد از پیروزی بر کوزوو ماه و ستاره در خون کشته شدگان دیده شد.افسانه ای دیگر؛ به زمان پادشاه اول عثمانی باز می‌گردد.در این افسانه پادشاه خوابی می‌بیند که در آن هلال و ستاره از سینه قاضی دادگاه شریعتی که قصد ازدواج با دخترش را داشت بیرون آمد، سپس به سینه او نشست و باعث رشد یک درخت عجیب شد که درخت تمامی هستی را پوشاند.

پرچم ترکیه؛ نماد خوش یمنی

پس از فتوحات گسترده عثمان، پادشاه اول عثمانی و بعد از سقوط قسطنطنیه پادشاه اول نام شهر بیزانس یا همان قسطنطینه را به اسم امروزی استانبول تغییر داد. عثمان رویایی بزرگ را در سر می‌پروراند و خود را برای رویایی که در مورد پادشاهی داشت آماده کرد.عثمان همواره اعتقاد داشت که این پرچم نماد از خوشی یمنی برای امپراتوری تازه تاسیس او بود.

پرچم ترکیه؛ باورها

مردم ترکیه بر این باورند که زمینه‌ای هیچ پرچمی نمی‌تواند به رنگ قرمز باشد مگر اینکه خونی از آنها در نبرد‌های مختلف ریخته باشد.این باور برای جنگی که بین ترکیه و یونان در سال 1920 در گرفت و خونی که از مردم ترکیه ریخته شد مربوط می‌شود.مردم ترکیه ماه را نماد و نشانه‌ای از حضرت محمد(ص) و ستاره ها را نمادی از پنج ستون دین می دانند.

پرچم ترکیه؛ بر اساس پرچم عثمانی

پرچم ترکیه امروزی شباهت زیادی با پرچم عثمانی دارد.تنها تفاوت بین آنها ستاره که اندازه و استاندارد دارند.ستاره و هلال در پرچم ترکیه نسبت به پرچم عثمانی نازک تر و دارای استاندارهای لازم بر اساس تشریفات شد.

چاپ پرچم فوری

شرکت ایران پرچم مجموعه تولیدکننده پرچم در کشور با تکیه بر دانش فنی، تجربه نزدیک به دو دهه، ماشین آلات پیشرفته چاپ پرچم فوری را انجام می‌دهد. این خدمت باعث تولید پرچم مورد نیاز در کوتاه ترین زمان با همان کیفیت بالا شده است. ما در مجموعه ایران پرچم چاپ پرچم فوری برای انواع: پرچم ایستاده، پرچم رومیزی، پرچم اهتزاز و پرچم ساحلی را با دقت بالا انجام میدهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نمونه پرچم و قیمت پرچم با شماره تماس ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *