پرچم اهتزاز

پرچم نیروی های مسلح

پرچم نیروی های مسلح

نشان نیروهای نظامی

هر یک از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به تفکیک دارای پرچم خاصی می باشند. نیروهای نظامی کشور با توجه به تشریفات خود و استفاده از یک نماد در ساختار سازمانی خود از نشان خاص برای پرچم استفاده می کنند.از موارد استفاده پرچم ها در نیروهای نظامی می توان به مناسبت های مختلف، استفاده بر روی کشتی ها، اردوگاه ها، دانشگاه های افسری و نظامی نام برد که به اهتزاز در می آیند.نیروهای مسلح ایران در شاخه های ارتش، سپاه و پلیس تقسیم می شوند و هر کدام این نیروها خود دارای زیرشاخه های نظامی مختلف و خاص می باشد.هر کدام از این نیرو ها خود دارای دانشکده های مخصوصی می باشد که با توجه به نیاز این دانشگاه ها برای انجام تشریفات نظامی از پرچم های خاصی و متفاوت از اصل سازمان خود بهره می برند.

فرماندهی نظامی

با توجه به سلسه مراتب فرماندهی در نیروی های نظامی بعد از فرمانده کل قوا یک سازمان به عنوان سازمان اصلی فرمان های فرمانده کل قوا را دریافت می کند و آنها را به تمامی نیروی های نظامی در کشور ابلاغ می کند.نام این سازمان، ستاد کل نیروهای مسلح نام دارد.تمامی نیروهای نظامی باید زیر مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت داشته باشند و تمام فعالیت ها خود را به این ستاد گزارش دهند.

پرچم ستاد کل نیروهای مسلح

سازمان های نطامی اصلی

پرچم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

پرچم ارتش جمهوری اسلامی ایران

پرچم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی سپاه پاسداران دارای یک فرمانده کل می باشد و در زیر مجموعه آن دارای نیروی های مختلف زمینی، دریایی، هوافضا، قدس و بسیج می باشد.هر کدام از این نیروها خود دارای پرچم های متفاوتی نسبت به پرچم اصلی سپاه می باشند.هر کدام از این پرچم ها نمادی از پرچم اصلی سپاه در خود دارند و بقیه المان های به کار رفته در پرچم های نیرو های سپاه با توجه به فعالیت های این نیرو ها انتخاب شده است. در ادامه با این پرچم ها بیشتر آشنا می شویم.

نیروی زمینی سپاه پاسداران

نیروی زمینی سپاه یکی از ارکان اصلی از زیر مجموعه سپاه می باشد.نیروی زمینی با در اختیار داشتن بیشترین نیروها در بین زیر مجموعه های سپاه پیکره اصلی سپاه پاسداران را تشکیل می دهد.زمان تاسیس این نیرو در سپاه به سال 1361 برمی گردد و فعالیت رسمی این نیرو در سال 1364 در خلال جنگ نیروهای ایران و عراق آغاز شد و اولین فرمانده این نیرو یحیی رحیم صفوی بوده است.هم اکنون نیروی زمینی سپاه از 32 سپاه استانی تشکیل شده است و دارای یگان های زرهی، هوابرد، تکاور، نیروی ویژه و هوابرد می باشد.

پرچم نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی هوافضا سپاه

نیروی هوافضا سپاه شاخه ای از سپاه پاسداران میباشد که در سال 1388 با ادغام نیروی هوایی سپاه و بخش فضایی سپاه تشکیل شده است.سازمان هوافضا سپاه علاوه بر مسئولیت و وظایف نیرو هوایی، ماموریت های موشکی و فضایی سپاه را بر عهده دارد.از زمان تشکیل این نیرو فرماندهی آن به دست سردار حاجی زاده می باشد.

 

پرچم نیروی هوافضا سپاه

نیروی دریایی سپاه

نیروی دریایی سپاه از زیر مجموعه های سپاه پاسداران می باشد که وظیفه آن حفاظت از آب های سرزمینی ایران در خلیج فارس را برعهده دارد و نیروی دریایی ارتش در دریای عمان و دریای خزر مستقر می باشد.فعالیت این نیرو در سال 1364 در خلال جنگ ایران و عراق آغاز شد و هم اکنون در 5 منطقه دریایی بندرعباس، بوشهر، ماهشهر، عسلویه و بندر لنگه می باشد. فرمانده این نیرو علیرضا تنگسیری می باشد.

پرچم نیروی دریایی سپاه پاسداران

نیروی قدس سپاه

نیروی قدس سپاه یکی از نیروی های چهار گانه سپاه انقلاب اسلامی می باشد که مسئولیت فعالیت های برون مرزی را بر عهده دارد.این نیرو در جریان جنگ ایران و عراق تشکیل شد و هدف آن عملیات در خاک عراق بود.فرمانده این نیرو تا قبل از دی 1398 حاج قاسم سلیمانی بوده که توسط آمریکا جنایت کار ترور و به شهادت رسید.

پرچم نیروی قدس سپاه پاسداران

ارتش جمهوری اسلامی ایران

پیکره اصلی نیروهای مسلح ایران را ارتش جمهوری اسلامی تشکیل می دهد.وظیفه ارتش در دکترین نظامی کشر حفاظت از استقلال و تمامیت ارضی کشورمان می باشد.ارتش ایران دارای زیر مجموعه های نیروی زمینی،پدافند هوایی، نیروی دریایی و نیروی هوایی می باشد.فرماندهی کل ارتش بر عهده عبدالرحیم موسوی می باشد.پیشینه تشکیل ارتش در ایران به سال 1299 و توسط پهلوی اول باز می گردد.بعد از انقلاب اسلامی ارتش به ارتش ملی ایران و سپس به ارتش جمهوری اسلامی ایران تغییر نام دارد.

نیروی زمینی ارتش

نیروی زمینی ارتش را می توان از مهم ترین و اصلی ترین نیروی زیر مجموعه ارتش دانست که به عنوان برجسته ترین و بزرگترین سازمان رزمی نیروهای مسلح ایران محسوب می شود.پیشینه شکل گیری نیروی زمینی در ایران به زمان مادها بر می گردد.البته فرم کنونی ارتش در دوره پهلوی اول تشکیل شد و در دوران پهولی دوم توسعه پیدا کرد.امروزه ارتش با توجه به شرایط کشور از فرم متفاوتی برخودار می باشد در تمامی رسته های دارای ویژگی های خاصی می باشد.فرمانده نیروی زمینی ارتش سرتیپ کیومرث حیدری می باشد.

پرچم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی ارتش

نیروی هوایی ارتش مسئولیت حفاظت از مرزهای هوایی و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران را بر عهده دارد.ریشه های شکل گیری این نیرو دوران قاجار باز می گردد.این نیرو با تلاش های رضا خان سردار سپه در سال 1303 به نام نیروی هوایی شاهنشاهی ایران تشکیل شد.بعد از انقلاب اسلامی نام و فرم نیروی هوایی ارتش به شکل امروزی تغییر پیدا کرد.با آغاز تحریم های ظالمانه استکبار جهانی این نیروی بعد از جنگ به شدت فرسوده و بیشتر اسکادران های ارتش امکان انجام ماموریت های عملیاتی نداشتند.امروزه نیروی هوایی ارتش با تلاش های فرمانده هان و جان برکفان نیروی هوایی در رتبه نهمین نیروی هوایی جهان شناخته می شود و هم اکنون هواپیماهای این نیرو به عدد 348 فروند رسیده است.فرمانده این نیرو سرتیپ خلبان عزیر نصیر زاده می باشد.

پرچم نیروی هوای ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی دریایی ارتش

نیروی دریایی ارتش مسئولیت حفاظت و نگهبانی از آب های سرزمینی ایران در دریایی عمان و دریای خزر را بر عهده دارد.نیروی دریایی سپاه پاسداران نیر در خلیج فارس فعالیت دارد. ریشه های شکل گیری ناوگان نیروی دریایی در ایران به دوران هخامنشیان باز می گردد.در سالیان 1383 تا 1395 این نیرو گستره فعالیت های خود را تا دریای مکران و نبرد علیه دزدان دریای گسترش داد و امروزه این نیرو از پویا ترین و مجهز ترین نیروهای نظامی در کشور می باشد.فرمانده این نیرو دریادار حسین خانزادی می باشد.

پرچم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی پدافند هوایی ارتش

نیروی پدافند هوایی یکی از 4 نیروی زیرمجموعه ارتش می باشد که وظیفه آن دفاع از حریم هوایی ایران را بر عهده دارد.پیشینه شکل گیری این نیرو به سال 1371 و تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانیبا باز می گردد.این قرارگاه بعد از تشکیل و در سال 1378 یگان های پدافند هوایی نیروی هوایی ارتش نیز به این مجموعه اضافه گردید.در سال 1389 نیروی پدافند هوایی ارتش از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا جدا شد و به عنوان چهارمین نیروی فعال ارتش فعالیت خود را آغاز کرد.هم اکنون فرمانده این نیرو سرتیپ علیرضا صباحی فرد می باشد.

پرچم نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

پرچم تشریفاتی ارتش

ارتش جمهوری اسلامی دارای پرچم ویژه ای می باشد که مراسم های رسمی، مراسم دانش آموختگی نیروهای ارتش، حضور فرماندهان در مراسم های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی فرمانده هان ارتش در نمامی رویداد های ملزم به استفاده از این پرچم در کنار پرچم نیروی خود می باشند.پرچم تشریفات ارتش نماد های از تمام نیروها در این پرچم به کار برده شده است.

پرچم تشریفاتی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *