۰۲۱-۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه)    تماس با ما   محصولات 

دانستنی های پرچم کشورهای دنیا

نکاتی در مورد پرچم کشورهای دنیا

پرچم کشورها یکی از موضوع های می باشد که برای تمامی افراد دارای جذابیت خاصی می باشد این جذابت شاید به دلیل حس اجتماعی انسان و کشف حقایق جدید و یا به منزله یافتن موضوع های جذاب باشد.تمامی کشور ها دارای پرچم های خاص خود می باشند که این پرچم ها هرکدام دارای تاریخچه ای متفاوتی از یکدیگر می باشند.رنگ ها و نوشته ها و طرح های هر پرچمی پر از داستان و حرف های ناگفته می باشد.

سوال های مهم که در این مقاله سعی به پاسخ آنها داریم.

1-نشانه های مرسوم بر روی پرچم چیست؟

2-رنگ های به کاررفته در پرچم نشان چیست؟

در ادامه سعی داریم به مسائل مختلفی در مورد پرچم های مختلف اشاره و آن را مورد بحث قرار دهیم!

دلایل استفاده از پرچم

شاید بتوان یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پرچم را اعلام حاکمیت و یا اعلام قدرت بالاتر دانست. پرچم های به واسطه ای ماهیتی که دارند در تمامی قسمت های که مورد استفاده قرار می گیرند یک اعلام مهم دارند و آن هم اعلام حاکمیت در هر منطقه ای است.در تمامی نبرد های جنگی سفرهای اکتشافی از پرچم به عنوان نماد در آن سرزمین و یا نشانه ای از پیروزی بر دشمن استفاده می شود.پرچم های یکی از نشانه های مطلق بودن به یک کشور، سازمان و یا یک جامعه مدنی می باشد. پرچم های در هر کشوری به عنوان نماد ملی استفاده می شود.

در تمامی رویداد های بین المللی می توان پرچم ها را به وفور مشاهده کرد.دلیل آن هم مشخص است نشانی بلند مرتبه از هر کشوری که تمامی کشور های ملزم به اطاعت از آن هستند. میزان محبوبیت پرچم را وقتی می توان مشاهده کرد که وقتی فردی موفقیتی بدست می آورد بی درنگ به سمت پرچم کشور خود می روند.

پرچم مهم از پرچم ملی کشورها

تمامی سازمان های مهم سیاسی، رویداد های ورزشی و سازمان های بین المللی دارای پرچم های هستند که پرچم در معرفی و اعلام آنها نقش بسزایی دارند از جمله این سازمان های مهم عبارتند از سازمان ملل متحد،فدراسیون بین المللی فوتبال، المپیک و... می باشند.

پرچم سازمان ملل و پرچم المپیک

نشانه های به کار رفته در پرچم کشورها

نشانه های در پرچم تمامی کشور های یک اصل مهم می باشد به این صورت که نشانه های در پرچم نمایانگر ارزش های اخلاقی، مذهبی و ملی در آن کشور می باشد.تعدادی از نشانه های به کاررفته در پرچم های دنیا دارای معنی و مفهومی جهانی هستند و بعضی از نشانه های فقط و فقط در یک کشور معنی و مفهوم دارند.از جمله این نشانه ها می توان به خورشید، ماه، ستاره، صلیب اشاره کرد.در ادامه به بررسی هر کدام از این نشانه های در پرچم می پردازیم.

پرچم؛ نماد خورشید

استفاده از خورشید را در دو کشور به وضوح می توان مشاهده کرد یک آرژانتین و دیگری سرزمین خورشید تابان ژاپن این دو کشور با توجه به نقش خورشید در آن کشور ها و باور عمومی مردم ورد انتخاب قرار گرفته اند.

پرچم آرژانتین

پرچم؛ نماد ماه

در پرچم های کشور های اسلامی می توان این نماد را به وضوح مشاهده کرد.ماه به صورت کامل بر پرچم ها نقش نمی بندد به این دلیل که با خوردشید اشتباه گرفته نشود.ماه را می توان بر روی پرچم کشورهای از جمله ترکیه ، تونس، سنگاپور به وضوح مشاهدده کرد.

پرچم تونس

پرچم؛ نماد ستاره

استفاده از ستاره در پرچم به صورت نمادی از انرژی می باشد. معمولاٌ ستاره های به صورت تکی و یا به صورت فلکی مورد استفاده قرار می گیرند.ستاره های معمولاٌ اگر در آسمان تیره مورد استفاده قرار گیرند نمادی کامل تر از انرژی را به نمایش می گذارند.پرچم های که ستاره در آن ها مورد استفاده قرار گرفته است از جمله:پرچم آمریکا، پرچم کانادا، پرچم برزیل، پرچم نیوزیلند و پرچم استرالیا از جمله آن می باشد.

پرچم برزیل

پرچم؛ نماد صلیب

این نماد را می توان در پرچم کشورهایی از جمله پرچم نروژ و پرچم سوئیس و پرچم سوئد مشاهده کرد این نماد قبل از قرن چهارم میلادی به عنوان یک جهت جغرافیایی شناخته می شد اما بعد از قرن چهارم میلادی به عنوان نمادی مذهبی مورد استفاده قرار گرفت.

پرچم سوئیس

پرچم؛ نماد مثلث

مثلث و یا اشکالی که دارای سه گوشه باشند را می توان نمادی از دین مسیحیت در پرچم دانست .در دین مسیحیت مثلث نمادی از پدر، پسر و روح القدس می باشد.از معانی دیگر مثلث می توان به نشانه ای از قدرت زندگی و نیرو در نماد شناسی اشاره کرد.پرچم باهاما، پرچم اریتره، پرچم سودان، پرچم ساموا از جمله این کشور های هستند که نمادی از مثلث در پرچم خود جای داده اند.

پرچم؛ نماد مربع

مربع را می توان یک نشانه از توازن و تقارن و تعادل وبرابر دانست.پرچم سوئیس به دلیل شکل مربعی که دارد یک حریم امن بین مردان و زنان شکل می دهد.

نمادی های خاص در هر کشور

نمادهای در برخی از پرچم کشورها استفاده می شود که آن نماد فقط  و فقط در آن کشور معنی و مفهموم دارد.نماد های خاص بر روی پرچم کشورها معمولاً تصویری از حیوانات می باشد. پرندگان معمولاٌ پای ثابتی از نماد ها بر روی پرچم کشورها می باشد.گاهاً از نماد حیوانات در پرچم ها استفاده می شود ولی میزان استفاده از آن در مقابل پرندگان اندک می باشد.در پرچم کشورها می توان به پرچم سریلانکا اشاره کرد که عکس یک شیر بر آن نقش بسته است.پرچم آلبانی با نمادی از عقاب طراحی شده است.پرچم بوتان با نمادی از اژدهای اساطیری و پرچم پاپوا گینه نو هم با یک نماد مرغ بهشتی طراحی شده است.پرچم کانادا هم با استفاده از یک برگ افرا که معنی طبیعت کانادا و نشانه ای از اهمیت درخت افرا در کشور کانادا را دارد.

پرچم کانادا

رنگ ها نمادی گسترده در پرچم ها

یکی از مسائلی که به گیرا تر بودن پرچم ها کمک خواهد کرد این است که از رنگ های با جذابیت بالا مورد استفاده قرار گیرد.بیشتر رنگی که در پرچم کشورها مورد استفاده قرار می گیرد رنگ قرمز و رنگ ابی می باشد.بعضی از پرچم ها به صورت تک رنگ و بعضی دیگر به صورت چند رنگ می باشد.در برخی از پرچم کشورها رنگ طلایی مورد استفاده قرار گرفته که نشانه ای از پادشاهی و نظامی سلطنتی در آن کشور می باشد.در ادامه به تفکیک به معانی رنگ در پرچم می پردازیم.

پرچم؛ رنگ قرمز

رنگ قرمز پرچم ها در هر کشور و هر فرهنگی نشانه و نمادی متفاوت از در کشورهای اسلامی رنگ قرمز نشانه ای از شهادت و خون می باشد و در کشورهای دیگر به معنی خوش شانسی و یا عشق و احساس می باشد.در بعضی از کشور ها به معنی قدرت طلبی و جنگ طلبی تفسیر می شود.

پرچم؛ رنگ سفید

سفیدی یکی از اصلی ترین رنگ ها در پرچم کشورها می باشد که می توان در بیشتر کشورها این رنگ را مشاهده کرد.سفید در پرچم کشورها به معنی صلح و آرامش معنی می شود.این رنگ هم به عنوان رنگ مکمل در بیشتر پرچم کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

پرچم؛ رنگ زرد

زرد را در پرچم چین به عنوان نمادی از سلطنت و در آئین بودایی به عنوان رنگ فروتنی از آن استفاده می شود.معمولاٌ رنگ زرد را می توان در فرهنگ شرق آسیا بیشتر از سایر نقاط دیگر مشاهده کرد.

پرچم؛ رنگ آبی

رنگ آبی موجود در پرچم های به معنی آرامش و دوری از نفاق تعبیر می شود.آبی که رنگی برگرفته از طبیعت می باشد می توان آن را نشانه ای از آسمان و آب دانست.رنگ آبی در روانشناسی رنگ ها به معنی وفاداری، آگاهی و هارمونی است.

پرچم؛ رنگ سبز

سبز را می توان به عنوان نمادی از تازگی و باروری دانست.معنی دیگر سبز را می توان به طبیعت و رشد نسبت داد وتداعی کننده امنیت است.سبز در کشورهای اسلامی دارای رنگی است که اهمیت ویژه ای دارد رنگ سبز نشانه ای از اسلام می باشد.معمولاٌ تمامی کشورهای اسلامی از رنگ سبز در پرچم کشور خود استفاده کرده اند.

پرچم؛ رنگ نارنجی

نارنجی را می توان نمادی از اشتیاق و یا حتی ایده های انقلابی دانست.این رنگ به عنوان ترکیبی از رنگ زرد و قرمز تداعی گر شور و قدرت و هیجان و فعالیت می باشد.در فرهنگ های هندو و بودایی این رنگ جایگاه ویژه ای دارد.

پرچم؛ رنگ سیاه

رنگ سیاه را همه نمادی از تاریکی و مرموز بودن دانست ولی این رنگ در پرچم مصر نشانه ای از نماد های دیگر است.رنگ سیاه در پرچم مصر نشانه ای از تولد دوباره دانست.

پرچم؛ رنگ بنفش

بنفش نمادی از هیجان و ثروت است.این رنگ که رنگی ترکیبی می باشد دارای مفاهیمی از جمله قدرت و استقلال است و کشورهای که از این رنگ در پرچم خود استفاده کرده اند بسیار اندک می باشد از جمله می توان به پرچم کشور موریس نیز اشاره کرد.

در همه حال پاسخگوی شما هستیم، با ما تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱ ۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه)   |   ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

      

شرکت ایران پرچم توانسته با تلاش و تجربه خود در زمینه تهیه پرچم امکان ارائه این محصول را با کیفیت و قیمت مناسب به مشتریان عزیز خود فراهم آورد. تولید پرچم در بسیاری از کشورهای جهان همواره به صورت سنتی و دستی انجام می شود. در ایران نیز متأسفانه با توجه به سابقه دیرینه ی تولید پرچم، تمامی مدعیان و سازندگان قدیمی این محصول هنوز از روشهای سنتی و دستی استفاده می کنند. 

میدان آرژانتین، خیابان بخارست، خیابان دوازدهم، پلاک ۱۹/۲  
۰۹۱۲۳۸۶۸۷۰۰ (حاتمی) 
۰۲۱-۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه) 
۰۲۱-۸۸۱۷۸۱۹۳

  تمامی حقوق برای ایران پرچم پارس محفوظ است. 1398