۰۲۱-۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه)    تماس با ما   محصولات 

پرچم کشورها | نماد پرچم ترکیه

نماد پرچم ترکیه

پرچم کشور ترکیه مانند تمام پرچم های دارای معنا و حقایقیست که اطلاع داشتن از آنها می تواند برای شما جالب توجه باشد.پرچم ترکیه دارای تاریخی و گذشته ای بسیار جالب می باشد.این تاریخ و عقبه ی پرچم مربوط به دوران عثمانی می باشد.

پرچم ترکیه؛ امپراتوری عثمانی

نکته اساسی و شاخص تر از همه در پرچم ترکیه را می توان ماه و ستاره آن دانست.پرچم سرخ ترکیه در اصطلاحات و مدرن سازی توسط حاکمان عثمانی در کنار مدرن شدن اروپا در حال شکل گیری بود.پرچم ترکیه را می توان از دین اسلام و آئین اهل سنت دانست و یا نمادی از دوران عثمانی مورد توجه قرار داد.حاکمان عثمانی به دلیل اینکه حاکمان مطلق با دین اسلام بودند در تاریخ و فرهنگ و حتی پرچم ترکیه نقش به سزایی داشتند.

پرچم ترکیه؛ ریشه نمادها

در پرچم ترکیه ستاره و هلال آن از زمان قبل از میلاد و در دوران پادشاهی در قسطنطنیه توسعه یافت و رواج پیدا کرد.اکثر بعد از این دوران ستاره و هلال به یکی از نماد های شناخته شده در دین اسلام شد.به طوری که نماد ستاره و هلال حتی به مساجد و المان های مذهبی آن راه یافت.این نماد آنقدر در بین حاکمان عثمانی محبوب بود که این نماد به پرچم کشورهایی مانند تونس، الجزایر و آذربایجان، پاکستان، ترکمنستان، سنگاپور، مالزی، موریتانی، لیبی نیز ظاهر شد و این نماد گرایی اسلامی را در پرچم کشور های خود ادامه دادند.

پرچم ترکیه؛ معنی نمادها

ماه و ستاره موجود در پرچم ترکیه نمایان گر نماد های از دین اسلام می باشند.رنگ قرمز پرچم به معنی پیشرفت ترکیه می باشد و رنگ سفید ماه و ستاره آن به معنی پاکیزگی مردم ترکیه می باشد.ماه و ستاره پرچم ترکیه در زمان عثمانی به صورت ستاره هشت پر بود و بعد از فروپاشی عثمانی این ستاره هشت پر تبدیل به ستاره ی پنج پر شد.

پرچم ترکیه؛ ماه و ستاره

سر آغاز ماه و ستاره در پرچم ترکیه را می توان نشانی قبل از اسلام دانست و این ماه وستاره را مربوط به دوران امپراتوری اشکانی در ایران دانست این نماد به وفور و به وضوح بر روی تاج شاهان قرار داشت.شاید این موضوع کمی دور از ذهن باشد ولی این نماد در پرچم ترکیه را می توان در طول تاریخ در آثار و منابع باستانی یافت.

از آنجا که حاکمان عثمانی خود را خلیفه مسلمین می دانستند در نزد اروپائیان پرچم اسلام را به عنوان ماه و ستاره می شناختند.این طرح و نماد اسلامی در تعیین بسیاری از پرچم ها نقش مهمی دارد از جلمه می توان در ایران به پرچم هلال احمر اشاره کرده که بی تاثیر از پرچم ترکیه و پرچم اسلام نبوده است.

پرچم عثمانی؛ افسانه ها

افسانه ای که در مورد پرچم عثمانی وجود دارد اینکه در زمان عثمانی و در نبرد کوزوو و ترکیه در سال 1448 زمانی که نیروهای عثمانی بر نیروی های مسیحی پیروز شدند و آنها را شکست دادند افسانه ای در مورد پرچم عثمانی ها رواج دادند که وقتی بر کوزوو پیروز شدند ماه و ستاره را در خون ها آنها دیدند.

افسانه ای دیگر که در مورد پرچم ترکیه نیز رواج دارد اینکه در زمان پادشاه اول عثمانی، پادشاه خوابی دید که در آن هلال و ستاره از سینه قاضی دادگاه شریعتی که می خواست با دخترش ازدواج کند بیرون آمده و سپس به سینه او فرود آمد که باعث آن این شد که یک درخت عجیب رشد کند و آن درخت تمامی هستی را می پوشاند.

پرچم ترکیه؛ نماد خوش یمنی

پس از فتوحات گسترده عثمان پادشاه اول عثمانی و بعد از سقوط قسطنطنیه پادشاه اول نماد شهر بیزانس یا همان قسطنطینه یا به اسم امروزی استانبول را برای رویایی که در مورد پادشاهی خود داشت برگزید.عثمان همواره اعتقاد داشت که این پرچم نماد از خوشی یمنی برای امپراتوری تازه تاسیس می باشد.

پرچم ترکیه؛ باورها

مردم ترکیه بر این باورند که زمینه ای هیچ پرچمی نمی تواند به رنگ قرمز باشد مگر اینکه خونی از آنها در نبرد های مختلف ریخته باشد.این باور برای جنگی است که بین ترکیه و یونان در سال 1920 در گرفت و خونی که از مردم ترکیه ریخته شد مربوط می شود.نماد ها به کار رفته در پرچم ترکیه را می توان از باور مردم نیز که نشات گرفته دانست بر اساس باور مردم ترکیه ماه در پرچم ترکیه نمادی از حضرت محمد(ص) می باشد و ستاره ها نمادی از پنج ستون دین می باشد.

پرچم ترکیه؛ بر اساس پرچم عثمانی

پرچم ترکیه امروزی شباهت زیادی با پرچم عثمانی دارد.فقط تفاوتی که بین آنها وجود دارد اینکه ستاره ها نقش دقیق تری گرفتند و ابعاد و اندازه استاندارد گرفتند.ستاره و هلال در پرچم ترکیه نسبت به پرچم عثمانی نازک تر و دارای استاندارهای بر اساس تشریفات شدند.

 

 

در همه حال پاسخگوی شما هستیم، با ما تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱ ۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه)   |   ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

      

شرکت ایران پرچم توانسته با تلاش و تجربه خود در زمینه تهیه پرچم امکان ارائه این محصول را با کیفیت و قیمت مناسب به مشتریان عزیز خود فراهم آورد. تولید پرچم در بسیاری از کشورهای جهان همواره به صورت سنتی و دستی انجام می شود. در ایران نیز متأسفانه با توجه به سابقه دیرینه ی تولید پرچم، تمامی مدعیان و سازندگان قدیمی این محصول هنوز از روشهای سنتی و دستی استفاده می کنند. 

میدان آرژانتین، خیابان بخارست، خیابان دوازدهم، پلاک ۱۹/۲  
۰۹۱۲۳۸۶۸۷۰۰ (حاتمی) 
۰۲۱-۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه) 
۰۲۱-۸۸۱۷۸۱۹۳

  تمامی حقوق برای ایران پرچم پارس محفوظ است. 1398