۰۲۱-۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه)    تماس با ما   محصولات 

تاریخچه پرچم ایران چیست؟

از درفش تا پرچم؛ مروری بر تاریخ پرچم ایران

شاید جالب باشد که بدانید، زمانی که صحبت از تاریخچه پرچم ایران می شود معمولاً تمامی افراد پرچم شیر و خورشید برای آنها تداعی می شود و ذهنیتی که نسبت به پرچم ایران وجود دارد این است که این پرچم یکی از قدیمی ترین پرچم ها می باشد.شاید از ذهنیت به وجود آمده است که پرچم ایران با نشان شیر و خورشید از زمان و دوره هخامنشیان بر روی پرچم ها و بیرق ها ایرانیان به یادگار مانده است.اما عمر نشان شیر و خورشید بر روی پرچم ایران به کمتر از 800 سال می رسد .اکنون در اینجا سعی داریم تا شما را با روند تغییر و تحویل پرچم ایران آشنا کنیم.

پرچم ایران از گذشته دور تا به امروز

پرچم ایران در هر زمانی و در هر دوره از سلسله های که بر این کشور حکومت کردند متغیر بوده است.در سلسله هخامنشیان و در زمان پادشاهی کورش کبیر درفشی که  برای پرچم ایران انتخاب شد و بعد از کنار رفتن هخامنشیان و سر کار آمدن ساسانیان پرچم ایران نیز تغییر کرد.شاید در طی این چند هزار سال پرچم ایران به طور موثق و به طور که در تاریخ موجود است بیشتر از چند ده بار تغییر کرد.

پرچم ایران؛ سلسله هخامنشیان

قبل از به وجود آمدن سلسله هخامنشیان و به تخت نشستن کورش کبیر نقش که روی درفش های مردم ماد ها که به سرزمین پارس مهاجرت کرده بودند یک گاو بالدار بوده است .طبق تمامی مستندات تاریخی نام این پرچم  درفشا بوده است. پرچم درفشا را می توان کهن ترین پرچم سرزمین پارس ها نامید.


پرچم ایران در دوره هخامنشیان پرچم ایران در دوره هخامنشیان

پس از آن زمان و در زمان سلسله هخامنشیان نقش روی پرچم به نشان یک پرنده شکاری که یک عقاب یا یک باز شکاری بود تغییر پیدا کرد.مورخان این پرنده را پرنده ای به نام شهباز می دانند.شهباز پرنده ای شکاری است که می توان آن را یکی از مهم ترین پرنده ها در فرهنگ ایرانیان نامید.این پرنده در اشعار شاعران بسیار از جمله خاقانی، اقبال و حتی برروی خودرو های که بسیار قدرتمند بودند نام گذاری و استفاده شد.

پرچم ایران؛ شهباز، پرنده ای اغواگر

دلیل انتخاب این پرنده را می توان در گذشته جستجو کرد در افسانه ای دور که در متون قدیمی وجود دارد.در زمانی که آریایی ها در بین سرزمین ها کوچ می کردند تا مکانی مناسب را برای اقامت پیدا کنند این پرنده با راهنمایی فرزندان هخامنش آنها را به سرزمین ایران راهنمایی کرده است.

در پرچم می توان نقش و قدرت پرنده شهبار را مشاهده کرد.پرنده شهبار در وسط  با پر و بال های باز با قدرت و صلابت زیر نور خورشید قرار گرفته است.

پرچم ایران؛ دوره اشکانیان

پس از پیروزی و به وجود آمدن حکومت اشکانیان بر بیگانگان سلوکی، آنان نیز اقدام به طراحی یک پرچم متفاوت برای خود کرده اند.به عقیده برخی از مورخان پرچم ها در زمان حکومت اشکانیان از یک شکل واحد و یک سمبل از پرچم برخوردار نبوده است.بلکه در دوره اشکانیان هر قوم و هر قبیله ای در دسته های هزارتایی دارای پرچم ها و نشان ها متفاوتی بوده اند.اما نظریه ای که تمامی مورخان بر آن بعد از گذشت دوره ای به آن اعتقاد دارند این است که پرچم ایران در آن زمان به یک پرچم واحد رسید و آن یک نشان از خورشید در وسط بوده است .این پرچم که نشان از سرزمین ایران که دارای آفتاب و قدرت ابدی است می باشد.این پرچم، پرچم واحد کشور و قوم پارت در زمان حکمفرمایی بر سرزمین ایران بوده است.نشان پرچم ایران از یک خورشید زرد رنگ در وسط پارچه تشکیل شده است.طبق نظریه مورخان لشکریان در زمان جنگ پرچمی با نقش اژدها بر روی پارچه ای از جنس ابریشمی را حمل می کردند.

  پرچم ایران در دوره اشکانیان

پرچم ایران در دوره اشکانیان

پرچم ایران؛ دوره ساسانیان

نظریه که مورخان در این دوره زمان دارند با یکدیگر در تناقض است.برخی از مورخان پرچم ایران را در زمان سلسله ساسانیان پرچم کشور را درفش کاویانی می دانستند و برخی نیز پرچم ایران را نیز چلیپا یا همان صلیب می دانستند.پرچم یا درفش کاویانی در دوره ساسانیان برگرفته از افسانه ای مربوط به ضحاک و فریدون می باشد.در این افسانه کاوه آهنگر که از ظلم ضحاک به تنگ آمده است.پیش بند آهنگری خود را که از چرم بوده است بر سر یک چوب زده و مردم را به قیام علیه ظلم دعوت می کند.پس از موفقیتی که این قیام در پی داشت و کاوه، فریدون را به عنوان پادشاه سرزمین ایران برگزید و فریدون نیز درفش ساخته شده از چرم پیشبند کاوه را به عنوان پرچم و بیرق انتخاب کرد و نام آن را درفش کاویانی نام نهاد.

پرچم ایران در دوره ساسانیان پرچم ایران در دوره ساسانیان

باور بر این است که در زمان ساسانیان یکی از مهم ترین پرچم های که مورد تائید همه در آن زمان بوده است همین پرچم درفش کاویانی می باشد.درفش کاویان در طول پادشاهی و دروه های مختلف حکومت و قدرت دچار تغییرات کمی و جزئی می شد.و هرکدام از پادشاهان به درفش کاویانی یک جواهر اضافه می کردند.این جواهران به حد بود که در زمان حمله مسلمانان به ایران پرچم را پیش یکی از فرماندهان می برند و آن از دیدن جواهر زیاد بر روی پرچم تعجب می کند.

در مورد نقش چلیپا در دوره ساسانیان بر روی پرچم ایران نیز می توان گفت که مردم ایران چلیپا را نشانی از خوش یمنی، سعادت و تولدی دوباره می دانستند.و به دلیل همین تصورات بوده است که چلیپا در پرچم های ایران نقش بسته بوده است.

سفارش پرچم ایران

راه های ثبت سفارش پرچم

پرچم ایران؛ دوره مسلمانان

پس از فتح ایران به دست مسلمانان و تغییر حکومت در سرزمین ایران پرچم های ایران در هر دوره گذشته از بین رفت.پرچم امویان در زمان حکفرمایی بر این کاملا به رنگ سبز یک دست تغییر پیدا کرد.در ادامه دو سردار رشید ایرانی که برای بیرون کردن اعراب به طور جداگانه می جنگیدند دارای پرچم های متفاوتی از هم بودند.

یکی از آنها به نام ابومسلم خراسانی بود که حکومت بنی عباس را پایه گذاری کرد و پرچمی کاملاٌ به رنگ سیاه را برای خود انتخاب کرد.گاهاً این پرچم به رنگ سفید تغییر پیدا می کرد و همراه با یک آیه از قرآن به نمایش در می آمد.

نفر دوم بابک خرمدین بود که پرچمی کاملاً به رنگ قرمز یک دست داشت.می توان دلیل تغییر نام پیروان این دو سردار را در انتخاب پرچم ها یافت.پیروان ابومسلم به سیاه جامگان و پیروان بابک خرمدین به سرخ جامگان تغییر نام و به شهرت رسیدند.

پرچم ایران؛ حکومت ترک ها

پس از کنار رفتن اعراب از ایران و روی کار آمدن حکومت های ترک در ایران پرچم ایران باز دست خوش تغییر قرار گرفت.این حکومت ها غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان سه سلسله از ترک ها بودند.

 پرچم ایران در دوره سلجوقیان

پرچم ایران در دوره سلجوقیان

در مورد پرچم استفاده شده توسط غزنویان مورخان روایت های گوناگونی نقل می کنند.برخی پرچم آنان را یک پرچم قرمز شطرنجی می دانند و برخی دیگر نیز به وجود همای و یا شیر طلایی در پرچم آنان اشاره می کنند.

 پرچم ایران در دوره خوارزمشاهیان

پرچم ایران در دوره خوارزمشاهیان

اغلب مورخان پرچم سلجوقیان را یک پرچم متشکل از رنگ مشکی می دانستند اما روایت های نیز از وجود تصویر یک پرنده شبیه به عقاب همراه با تیر و کمان بر روی پرچم آنان وجود دارد.پرچم خوارزمشاهیان را نیز پرچمی با رنگ مشکی و همراه با یک دایره زرد می دانستند.

پرچم ایران؛ دوره صفویه

پس از حکومت ترک ها مدت کمی نیز تیموریان با پرچم به رنگ مشکی که همراه با دایره های قرمز بود بر ایران تسلط داشتند و پس از آنها حکومت صفویان بر ایران آغاز شد.پرچم ایران نیز در این دوره زمانی با تغییرات زیادی روبرو شد.پرچم ایران در زمان شاه اسماعیل یک دایره بزرگ با رنگ زرد بر روی زمینه ای با رنگ سبز بود.شاه تهماسب پرچم ایران را به نقشی با شیر و گوزن برای خود انتخاب کرد.در نهایت مهم ترین پرچم صفویان پرچم شیر و خورشید در دوره شاه اسماعیل دوم انتخاب شد.البته بسیاری بر این باورند که شیر و خورشید در زمان تیموریان و برای اولین بار بر روی پرچم ایران نقش بست.

 اولین پرچم شیر و خورشید  اولین پرچم شیر و خورشید 

پرچم ایران؛ دوره افشاری و زندیه

نادر شاه افشار، پرچم شیر و خورشید را برای حکومت خود انتخاب نکرد.بلکه این نشان را به عنوان مهر پادشاهی برای خود برگزید.پرچم کشور را با تناسب برابر با هم به سه رنگ قرمز و آبی و سفید طراحی کرد.همینطور گاها این پرچم با اضافه شدن رنگ زرد در برخی از تصاویر تاریخی به چشم می آید.نوبت به حکومت زندیه در ایران رسید و بار دیگر با انتخاب شیر و خورشید پرچم رسمی ایران انتخاب شد.پرچم ایران در این با داشتن زمینه ای سفید رنگ در وسط و بر روی آن نشان شیر و خورشید قرار گرفت.

 پرچم ایران؛ قاجار و پهلوی

پس از دوره زندیه می توان گفت شیر و خورشید جزء اصلی پرچم ایران شده بود.پرچم ایران در زمان قاجار و در زمان پادشاهی فتحعلی شاه با نشان شیر و خورشید به ثبت رسد و بیشتر کشورها اروپای و غربی ایران را با نام سرزمین شیر و خورشید می شناسند.رنگ اصلی پرچم ایران که به سه رنگ درآمد در زمان وزیر بودن امیرکبیر انتخاب شد.

پرچم ایران در دوره قاجار

پرچم ایران در دوره قاجار

این انتخاب در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه و با روایت های متفاوتی از درگیری روحانیون مشروطه با روشنفکران در مورد رنگ زمینه پرچم و یا استفاده از عکس در پرچم وجود دارد.بعد از کنار رفتن پادشاهان قاجار نوبت پهلوی و حکومت رضا شاه و محمد رضا شاه رسید.در پرچم ایران در دوره پهلوی تغییرات در پرچم ایران به وجود نیامد.تنها تغییر آن، تاجی بود که بر سر خورشید و روی پرچم نهاده شد.

پرچم ایران در دوره پهلوی

پرچم ایران در دوره پهلوی

پرچم ایران؛ جمهوری اسلامی

در نهایت پس از انقلاب اسلامی زمزمه های از تغییر پرچم رسمی کشور به گوش رسید این طرح و این اتفاق تا دو سال بعد از انقلاب یعنی سال 1359 مسکوت ماند و پرچم ایران تا آن زمان همان پرچم شیر و خورشید بود.دولت با برگزاری یک مسابقه برای دریافت آثار ارائه شده برای پرچم طرح منتخب را برای پرچم بر می گزید.صاحب طرح پرچم ایران آقای حمید ندیمی به عنوان برنده مسابقه اعلام شد.

 پرچم ایران، جمهوری اسلامی پرچم ایران؛ جمهوری اسلامی

معنی و مفهوم پرچم ایران

پرچم ایران از کلمه لا اله الا الله در وسط که به صورت یک الله واحد در وسط قرار دارد و اشکال آن تداعی کننده ستون دین در اسلام می باشد.پرچم ایران با نوار های از کلمه الله اکبر که به تعداد 22 عدد بود به پرچم اضافه گردید که نشانه ای از 22 بهمن ماه می باشد.در معانی رنگ ها باید بدانید که رنگ سبز نشانه از طراوت و سبزی و یکی از رنگ های محبوب میان شیعیان می باشد .رنگ سفید آن به معنی صلح و دوستی است که بر گرفته از اصول اولیه آئین زرتشت بود.در نهایت نیز رنگ قرمز برگرفته از خون شهدا می باشد.جالب است بدانید این سه رنگ در تاریخ ایران نیز سابقه و قدمت دارد.به طوری که در نگاره هایی که در کاخ شوش کشف شده است این سه رنگ را می توان به راحتی مشاهده کرد.در مورد تاریخچه پرچم ایران از درفش کاویانی تا شیر و خورشید بیشتر بدانیم.

در همه حال پاسخگوی شما هستیم، با ما تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱ ۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه)   |   ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

      

شرکت ایران پرچم توانسته با تلاش و تجربه خود در زمینه تهیه پرچم امکان ارائه این محصول را با کیفیت و قیمت مناسب به مشتریان عزیز خود فراهم آورد. تولید پرچم در بسیاری از کشورهای جهان همواره به صورت سنتی و دستی انجام می شود. در ایران نیز متأسفانه با توجه به سابقه دیرینه ی تولید پرچم، تمامی مدعیان و سازندگان قدیمی این محصول هنوز از روشهای سنتی و دستی استفاده می کنند. 

میدان آرژانتین، خیابان بخارست، خیابان دوازدهم، پلاک ۱۹/۲  
۰۹۱۲۳۸۶۸۷۰۰ (حاتمی) 
۰۲۱-۸۸۱۷۷۵۵۰(ویژه) 
۰۲۱-۸۸۱۷۸۱۹۳

  تمامی حقوق برای ایران پرچم پارس محفوظ است. 1398